خبر فوری

پیروزی نامزد حامی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری مولداوی

 نظرها
پیروزی نامزد حامی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری مولداوی
اندازه متن Aa Aa

پیروزی هواداران نزدیکی به روسیه در اروپای شرقی ادامه دارد. در مولداوی، پس از شمارش بیش از نود و نه درصد آرا، ایگور دُودُون، نامزد سوسیالیست و هوادار روسیه با کسب ۵۲.۳ درصد آرا، پیروز انتخابات ریاست جمهوری در این کشور شد.

پس از بلغارستان، این دومین کشور اروپای شرقی است که احزاب دارای گرایش به مسکو قدرت را در دست می گیرند.

آقای دودون پس از اطمینان از پیروزی خود، خواستار انتخابات زودهنگام پارلمانی در این کشور شده است، به این امید که ترکیب آن را به سود خود تغییر دهد.

رئیس مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا در کنفرانسی خبری اعلام کرد: «هیاتی که من نمایندگی می کنم معتقد است که مولداوی تعهد خود به ارزش های دموکراتیک را ثابت کرده و انتخاباتی شایسته و دقیق را اداره کرده است.»

نامزد هوادار نزدیکی به اتحادیه اروپا، مایا ساندو، رهبر حزب اقدام و همبستگی و رقیب آقای دودون ضمن قبول نتیجه انتخابات، از نحوه مدیریت آن انتقاد کرده است، با این وجود عده ای از هوادارن او عصر دوشنبه در مقابل مقر اصلی کمیسیون انتخابات این کشور تجمع اعتراضی برگزار کرده اند.

این نخستین انتخابات ریاست جمهوری در مولداوی در بیست سال گذشته است، پیش از این پارلمان این کشور رئیس جمهوری را انتخاب می کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.