خبر فوری

سوسیال دموکرات ها در رومانی در صدر تازه ترین نظرسنجی

 نظرها
سوسیال دموکرات ها در رومانی در صدر تازه ترین نظرسنجی
اندازه متن Aa Aa

شهروندان رومانی برای مشارکت در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه آماده می شوند.

تازه ترین نظرسنجی نشان می دهد که حزب سوسیال دموکرات با ۴۰ درصد آرا بیشترین محبوبیت را در قیاس با دیگر احزاب رومانی دارد. حزب لیبرال ملی با ۲۷ درصد و اتحادیه حفظ رومانی با ۱۹ درصد، پس از حزب سوسیال دموکرات در این نظرسنجی دیده می شوند.

داچیان چیولوش، نخست وزیر رومانی که مهلت یک ساله دولتش رو به پایان است درباره دولت آینده می گوید: «برای من روشن است که ما به اصلاح دستگاه دولت نیاز داریم زیرا باید قدرت اجرایی دولت را با در نظرگرفتن شهروندان بالا برده و به کارمندان دولت و آنانی که احتمالا به کار در بخش دولتی علاقه دارند امکان پیش بینی بدهیم.»

۳۰ اکتبر سال گذشته میلادی ۵۶ تن در بخارست بر اثر وقوع حریق در یک کلوپ شبانه جان باخته و ده ها تن دیگر مصدوم و بستری شدند.

پنج روز پس از این حادثه، تظاهرات بزرگی در پایتخت علیه دولت برپا شد و در پی آن ویکتور پونتا که در مه ۲۰۱۲ میلادی به قدرت رسیده بود، از سمت نخست وزیری کناره گیری کرد.

کمیسیون اروپا به عنوان بازوی اجرایی اتحادیه اروپا همان سال اعلام کرد که نظارت بر رومانی را به دلیل هشدارهایی مبنی بر «رعایت نشدن ارزش های دموکراتیک» افزایش می دهد.

رومانی با حدود ۱۹میلیون جمعیت یکی از کشورهای فقیر شرق اروپا به شمار می آید و نرخ فساد بالایی دارد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.