خبر فوری

رومانی در انتظار، اولین نخست وزیر زن مسلمان اروپا کیست؟

 نظرها
رومانی در انتظار، اولین نخست وزیر زن مسلمان اروپا کیست؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

احتمال می رود بزودی اولین نخست وزیر مسلمان در اروپا به روی کار بیاید.

سویل شاییده، درصورت تایید کلاوس لوهانیس، رییس جمهور رومانی بعنوان یک زن مسلمان در مهم ترین مقام مملکتی قرار می گیرد.

همسر این بانوی ۵۲ ساله، تبعه سوریه است.

سویل شاییده، متولد سال ۱۹۶۴ است. وی در سال ۱۹۸۷ در رشته برنامه ریزی اقتصادی و سایبری از دانشگاه بخارست فارغ التحصیل شد و سپس در کشورهای مختلف از جمله آمریکا به کارآموزی پرداخت و در مدیریت سیستم های اطلاعاتی تخصص گرفت.

سال ۲۰۱۲ مشاور وزارت توسعه منطقه ای شد و سه سال بعد ویکتور پونتا، نخست وزیر رومانی وی را برای پست وزارت توسعه برگزید. پستی که تا ماه نوامبر امسال در آن باقی بود.

از آنجا که رهبر حزب سوسیال دموکرات به اتهام فساد مالی محکوم شده است و نمی تواند نخست وزیر باشد، پس از پیروزی حزب سوسیال دموکرات رومانی در انتخابات روز یازدهم دسامبر، سویل شاییده از طرف این حزب برای پست نخست وزیری به رییس جمهور معرفی شد. خانم شاییده از پانزده سال پیش با لیویو دراگنیا آشنا و همکار بوده است.

درصورت تایید رییس جمهور و سپس تصویب پارلمان، وی رسماً اولین زن مسلمانی خواهد بود که اداره یک کشور اروپایی را به عهده می گیرد. رییس جمهوری رومانی پاسخ خود را پس از رایزنی بیشتر، بعد از نوئل اعلام خواهد کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.