خبر فوری
This content is not available in your region

جنگ داخلی چه بر سر شهر تاریخی حلب آورد؟

نظرها
euronews_icons_loading
جنگ داخلی چه بر سر شهر تاریخی حلب آورد؟
اندازه متن Aa Aa

از حلب، بزرگترین شهر سوریه و قلب اقتصادی و صنعتی این کشور فقط خرابه ای به جا مانده است. نیروهای دولتی توانسته اند نیروهای شورشی مسلح را از شرق حلب بیرون برانند و کنترل کامل آن را به دست بگیرند.

شهری که پیش از جنگ داخلی جاذبه های گردشگری آن چشمها را خیره می کرد، حالا تبدیل به شهر خاموشی شده است که نمایانگر آثار یک جنگ داخلی ویرانگر است.

بشیر، یکی از اهالی حلب که به شهر زادگاهش بازگشته است می گوید: «من دیگر به این کشور اعتماد ندارم. به هیچ دولتی اعتماد ندارم.»

مسجد جامع شهر حلب یکی از مشهورترین مساجد منطقه شام، به ویرانه ای تبدیل شده است و آثار خمپاره در دیوارهای تخریب شده آن آن بخوبی دیده می شود. این مسجد که به مسجد امیه هم معروف است در قرن ۱۳ میلادی به سبک معماری پیش از اسلام شمال سوریه ساخته شده است. این مسجد در منطقه قدیمی شهر بنا شده است.

شهر حلب یکی از مناطق اصلی رویارویی نیروهای دولتی و نیروهای شورشی مخالف دولت بود. در طول جنگ داخلی، غرب حلب در اختیار دولت سوریه به رهبری بشار اسد بود و شورشیان مسلح کنترل شرق این شهر را در اختیار داشتند. اما حدود ده روز قبل نیروهای دولت سوریه توانستند با حمایت نیروی هوایی روسیه، این منطقه را پس بگیرند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.