خبر فوری

تظاهرات در حمایت از حقوق زندانیان جدایی طلب در اسپانیا

 نظرها
تظاهرات در حمایت از حقوق زندانیان جدایی طلب در اسپانیا
اندازه متن Aa Aa

ده ها هزار تن از شهروندان منطقه باسک در اسپانیا روز شنبه به خیابان های بیلبائو آمده و دست به تظاهرات زدند.

آنان در این تظاهرات خواستار انتقال زندانیان گروه موسوم به اتا به باسک شده و به شرایط نگهداری زندانیان جدایی طلب اعتراض کردند.

خانواده های برخی از زندانیان اتا که به «فعالیت تروریستی» متهم شده اند خواستار سپری شدن باقی دوران محکومیت بستگانشان در نزدیکی خود هستند.

روسا رودِرو که همسرش بیش از دو دهه پیش به قتل رسید در شهر بیلبائو می گوید: «آنچه که من برایش مبارزه می کنم این است که پس از پنج سال صلح با اتا، زندانیان از حقوقشان برخوردار شوند. من خواستار حاکمیت قانون و اجرای آن برای زندانیان هستم.»

از سال ۲۰۱۱ میلادی، گروه جدایی طلب اتا از فعالیت مسلحانه دست کشید با این حال حاضر به کنارگذاشتن سلاح گرم و اعلام رسمی ترک مبارزه مسلحانه نشده است. تقریبا تمامی رهبران این گروه زندانی هستند.

مبارزه مسلحانه اتا ۸۲۹ قربانی برجاگذاشته است. در حال حاضر ۳۵۰ تن از اعضای این گروه در ۲۴ زندان محبوس هستند. از جمله ۷۹ تن از آنان در زندان های فرانسه به سر می برند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.