خبر فوری
This content is not available in your region

تنش بین بلگراد و پریشتینا؛ قطار مسافربری صربستان به کوزوو نرسید

نظرها
euronews_icons_loading
تنش بین بلگراد و پریشتینا؛ قطار مسافربری صربستان به کوزوو نرسید
اندازه متن Aa Aa

یک قطار مسافربری صربستان که مقصد آن «کوسوفسکا میتروویتسا» در کوزوو بود و قرار بود تردد در مسیر ۱۸ سال پیش را دوباره از سر بگیرد، پیش از ورود به کوزوو متوقف شد.

«هاشم تاچی»، رئیس جمهوری کوزوو در بیان مخالفت دولتش با ورود این قطار به خاک کوزوو در پیامی در فیسبوک نوشت که کوزوو به آزادی تردد احترام می گذارد اما این قطار «تحریک برانگیز» بود و « حق حاکمیت ارضی» کوزوو را زیر سوال می برد.

بر واگن های این قطار، این شعار ملی گرایانه نقش بسته بود که «کوزوو بخشی از صربستان است.»

«آلکساندر ووچیچ»، نخست وزیر صربستان هم گفت که در ابتدا فکر می کردیم که کوزوو با استقرار واحدهای نظامی ویژه در مرز با صربستان و با هدف دستگیری راننده و مسافران قطار در پی کسب یک پیروزی سیاسی است اما بعدا متوجه شدیم که هدف آنها «ایجاد درگیری و تنش در مقیاس بزرگ است».

قطار مسافربری حرکتش را از بلگراد، پایتخت صربستان آغاز کرده بود و مقصد آن با عبور از پریشتینا، پایتخت کوزوو، منطقه صرب نشین در شمال کوزوو بود.

بلگراد می گوید دستور توقف را خود صادر کرده است، ادعایی که پریشتینا آن را تکرار می کند.

کوزوو، واقع در شبه جزیره بالکان توسط آلبانی تبارهای ساکن در آن در سال ۲۰۰۸ میلادی از صربستان اعلام استقلال کرد.

صربستان کوزوو را بخشی از خاک خود می داند. با این وجود، ۱۱۳ کشور عضو سازمان ملل متحد از جمله ۲۳ کشور عضو اتحادیه اروپا استقلال کوزوو را به رسمیت شناخته اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.