وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

اتحادیه اروپا: کوزوو و صربستان به تعهدات خود پایبند بمانند

 نظرها
اتحادیه اروپا: کوزوو و صربستان به تعهدات خود پایبند بمانند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نشست سه جانبه مقامات اتحادیه اروپا، کوزوو و صربستان روز سه شنبه در بروکسل برگزار می شود. در چند روز گذشته و در پی جلوگیری مقامات کوزوو از ورود یک قطار صرب به شمال کشورشان، تنش میان دو طرف افزایش یافته است.

مایا کوتیانچیچ، سخنگوی سرویس سیاست خارجه اتحادیه اروپا در این زمینه گفت: «هر دو طرف متعهد به ادامه گفتگوها شدند. انتظار داریم تا زمان اجرایی شدن توافق بدست آمده، دو طرف به تعهدات خود پایبند بمانند.»

هاشم تاچی، رئیس جمهور کوزوو، بلگراد را به برنامه ریزی برای ضمیمه کردن شمال کشورش به صربستان متهم کرده است. او گفته که صربها می خواهند از روشی که روسیه برای ضمیمه کردن کریمه به خود استفاده کرد، پیروی کنند.

از سوی دیگر، سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از اتحادیه اروپا خواست در مسیر کاهش تنش گام بردارد.

او گفت: «اتحادیه اروپا در شرایط فعلی باید در مسیر کاهش تنش گام بردارد. نخست اینکه نباید محدودیتی برای تردد آزادانه افراد در نظر گرفته شود و دو اینکه نیروی های آلبانی تبار نباید در شمال کوزوو که صرب تبارها ساکن هستند، حضور داشته باشند.»

دولتمردان صربستان استقلال کوزوو را به رسمیت نمی شناسد، به همین دلیل هم برای ورود قطار مورد بحث به کوزوو از مقامات این کشور اجازه نگرفته بودند.