وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

انتقادها به حضور چین در کنفرانس مبارزه با قاچاق اعضای بدن در واتیکان

 نظرها
انتقادها به حضور چین در کنفرانس مبارزه با قاچاق اعضای بدن در واتیکان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کنفرانس جهانی مبارزه با قاچاق اعضای بدن در واتیکان برگزار شد. حضور چین در این کنفرانس با واکنش های متفاوت و انتقادهای زیادی روبرو شده است. هشدارهای پاپ به افزایش قاچاق اعضای بدن که از آن با عنوان «نوعی برده داری جدید» نام می برد از دلایل برگزاری این کنفرانس در واتیکان بوده است.

مارچلو سانچز، رئیس آکادمی علوم واتیکان در این کنفرانس با اشاره به این موضوع گفت : « از جمله تاثیرات مثبت حضور چین در این نشست می تواند تقویت موقعیت دولت چین یا وزرا و نمایندگانی شود که به اینجا آمده اند و می خواهند تغییرات واقعا صورت بگیرد. تغییراتی بر مبنای ارزش های انسانی که بر عدم فروش اعضای بدن یا استفاده از اعضای بدن زندانی ها بزور تاکید می کند، رفتاری که در گذشته صورت می گرفته است.»

تعدادی از حاضران در این کنفرانس با انتقاد از چین، نظام پیوند اعضای بدن در این کشور را غیراخلاقی دانسته اند. استفاده از اعضای بدن زندانیان محکوم به مرگ و یا پس از مرگ محکومان به حبس در چین تنها از سال ۲۰۱۵ به طور رسمی ممنوع شده است.

جیوفو هوآنگ، رئیس سازمان اهدای اعضای بدن چین در حاشیۀ این کنفرانس با تاکید بر ممنوعیت این اقدام گفت: « بهیچ وجه چنین عملی را مدارا نخواهیم کرد اما می دانید که چین کشور وسیعی است و یک میلیارد و سیصد میلیون نفر جمعیت دارد. مطمئن هستم که در جاهایی این قانون ممکن است زیرپا گذاشته شود.»

طبق گزارش منتشر شده توسط محققان، سالانه بین ۶۰ تا ۱۰۰ هزار پیوند اعضای بدن در چین صورت می گیرد که بخش اعظم آن به صورت قاچاق انجام می شود.