خبر فوری
This content is not available in your region

آغاز رسیدگی به شکایات اوکراین علیه روسیه در دادگاه لاهه

نظرها
euronews_icons_loading
آغاز رسیدگی به شکایات اوکراین علیه روسیه در دادگاه لاهه
اندازه متن Aa Aa

جلسه رسیدگی به شکایات اوکراین از روسیه روز دوشنبه در دادگاه بین المللی لاهه آغاز شد. توقف پشتیبانی روسیه از تروریسم و جدایی طلبان شرق اوکراین، پرداخت غرامت برای سقوط هواپیمای MH17 خطوط هوایی مالزی و نیز توقف «تبعیض علیه اقلیتهای کریمه» از جمله موارد این شکایت اند.

آندری اِستاوینسکی استاد حقوق بین الملل در سِواستوپول (واقع در جنوب کریمه) می گوید: «تمام بحثهایی که بازگشتِ کریمه به روسیه را چیز بدی به شمار می آورند تاکنون اثبات قانونی نداشته اند. دادگاه لاهه می تواند این مسأله را هم حل کند، یعنی به اتهامات غرب علیه روسیه وجهه قانونی بدهند؛ اتهاماتی نظیر اینکه روسیه مهاجم و پوتین ستمگر است.»

اهالی سواستوپول هم نظری شبیه به همین دارند. لادا، یک شهروند می گوید: «می خواهم به دنیا بگویم که هیچگونه «ضمیمه کردنی» در کار نبوده است. این خواست برحق شهروندان کریمه بود. ما واقعا می خواستیم به روسیه برگردیم و توانستیم این کار را بکنیم.»

شهروندی دیگر می افزاید: «من فکر می کنم دادگاه لاهه باید ادعای اوکراین را رد کند.»

شهر سواستوپول در جنوب کریمه واقع است، اما بخشی از این جمهوری خودمختار نیست. این بندر، طی بحران کریمه به روسیه پیوست و بخش بزرگی از ناوگان روسیه در دریای سیاه در آن مسقر است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.