خبر فوری

اولین گام دولت محلی اسکاتلند برای برگزاری همه پرسی استقلال از بریتانیا

 نظرها
اولین گام دولت محلی اسکاتلند برای برگزاری همه پرسی استقلال از بریتانیا
اندازه متن Aa Aa

وزیر اول اسکاتلند اولین گام را برای برگزاری دومین همه پرسی استقلال این بخش از بریتانیا برداشت.

نیکولا استورجن روز سه شنبه راهی پارلمان اسکاتلند در ادینبورگ شد تا حمایت نمایندگان را برای طرح این همه پرسی جلب کند. او امیدوار است که این همه پرسی در اواخر سال ۲۰۱۸ و اوایل سال ۲۰۱۹ برگزار شود.

وزیر اول اسکالتند در برابر نمایندگان پارلمان گفت: «آخرین زمان مورد نظر برای این همه پرسی بهار ۲۰۱۹ است. امروز از پارلمان می خواهم تا این زمان را به تایید برساند. قابل قبول نخواهد بود اگر دولت بریتانیا در برابر اراده دموکراتیک این پارلمان مقاومت کند.»

پیشتر در همه پرسی سال ۲۰۱۴، ۵۵ درصد رای رهندگان اسکاتلند به استقلال سرزمین شان رای منفی دادند. اما همانطور که وزیر اول اسکاتلند تاکید کرده از همه پرسی بریتانیایی ها به خروج از اتحادیه اروپا در ژوئن گذشته به این سو اوضاع تغییر کرده است.

به رغم نتیجه این همه پرسی، ۶۲ درصد رای دهندگان اسکاتلندی به ماندن در اتحادیه اروپا رای داده بودند.

در همین حال ترزا می، نخست وزیر بریتانیا هفته گذشته اعلام کرد که در صورتی که دولت محلی اسکاتلند برگزاری رفراندوم استقلال از بریتانیا را درخواست بکند آن را رد خواهد کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.