وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

راه طولانی مذاکرات برکسیت میان بروکسل و لندن آغاز می شود

 نظرها
راه طولانی مذاکرات برکسیت میان بروکسل و لندن آغاز می شود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

با تحویل نامۀ اعلام رسمی جدایی از اتحادیۀ اروپا از سوی بریتانیا به مقامات این اتحادیه، برکسیت وارد مرحلۀ مهمی شده است. براساس این نامه، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا با فعال کردن مادۀ ۵۰ معاهدۀ لیسبون، آغاز مذاکرات برای خروج از اتحادیۀ اروپا را اعلام کرده است.

طبق این ماده، مذاکرات میان اتحادیۀ اروپا و بریتانیا بر سر نحوۀ خروج این کشور از اتحادیۀ اروپا و تعاملات تجاری و سفر به بریتانیا و دیگر کشورهای این اتحادیه بمدت دو سال بطول خواهد انجامید.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در گفت و گویی تلویزیونی با تاکید بر اینکه قصد دارد همکاری جدیدی میان لندن و این اتحادیه ایجاد کند، به بی بی سی در پاسخ به هزینۀ ۵۰ میلیارد یورویی خروج از این اتحادیه می گوید : « شما می گویید که اتحادیۀ اروپا هزینۀ خروج را خواسته است، برآوردهای مختلفی بوده اما هیچ درخواست رسمی ارائه نشده است. مذاکرات هم هنوز آغاز نشده و موضع من هم در رابطه با توقعات مردم بریتانیا مشخص است اما همزمان در مورد اینکه کشور ما به قوانین احترام می گذارد هم موضع روشنی دارم. ما به وظایف و تعهداتمان عمل خواهیم کرد.»

نخست وزیر بریتانیا دربارۀ بندهای مذاکرات خروج از اتحادیۀ اروپا نیز می گوید : « آنچه که این مذاکرات را در بر خواهد گرفت و فکر می کنم که در نهایت به توافقی هم در این باره برسیم تجارت آزاد است. امیدواریم که یک تجارت آزاد بدون هزینۀ گمرکی در مرزها را داشته باشیم تا بتوانیم به داد و ستد با اتحادیۀ اروپا ادامه بدهیم.»

اتحادیۀ اروپا قرار است روز جمعه نشستی را با رهبران کشورهای عضو برای تعیین سرفصل های مذاکرات خود با بریتانیا برگزار کند. سفر آزاد شهروندان اروپایی طبق پیمان شنگن، مسالۀ مهاجرت و همچنین نیروی کار اروپایی در بریتانیا در کنار قوانین مربوط به تجارت آزاد از جمله شرایطی است که بروکسل خواهان اجرای آن از سوی لندن است.