وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

قاضیِ مورد نظر ترامپ عضو دیوان عالی ایالات متحده شد

 نظرها
قاضیِ مورد نظر ترامپ عضو دیوان عالی ایالات متحده شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سنای آمریکا روز جمعه با ۵۴ رای موافق در برابر ۴۵ رای مخالف صلاحیت نیل گورسیچ،
قاضی محافظه کارِ مورد نظر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را به عنوان نهمین عضو دیوان عالی تایید کرد.

این انتصاب در واقع نوعی تسکین برای گروه های مذهبی سنتی، موافقان قانون استفاده از سلاح گرم، مخالفان سقط جنین و نیز صاحبان سرمایگانِ پرنفوذ است.

چاک شومر، رهبر فراکسیون اقلیت در مجلس سنای آمریکا در واکنش به این انتصاب گفت: «امیدوارم قاضی گورسیچ به بحث های ما در اینجا گوش داده باشد، به خصوص آن بخش از مباحث که به نگرانی های ما نسبت به خطر انحراف دیوان عالی به سمت جانبداری از شرکت های بزرگ و گرایش به سوی منافع کارفرمایان مربوط می شود.»

پس از تایید صلاحیت کلارنس توماسِ محافظه کار در سال ۱۹۹۱، این دومین بار است که رای گیری برای تعیین یک عضو دیوان عالی تا این حد فشرده و حساس می شود. نمایندگان حزب دموکرات در مخالفت با این انتصاب اقدام به آبسترکسیون کردند که حضور اکثریت غالب
جمهوری خواهان و تغییر قواعد تعیین اکثریت در سنا منجر به خنثی کردن این ترفند شد.

نیل گورسیچ، قاضی ۴۹ ساله دادگاه تجدید نظر، از این پس، یکی از پنج دادرسِ محافظه کار دیوان عالی آمریکا خواهد بود که در کنار چهار عضو ترقی خواه قرار می گیرد.