وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

سران اروپا درباره سرنوشت اروپایی های ساکن بریتانیا گفتگو می کنند

 نظرها
سران اروپا درباره سرنوشت اروپایی های ساکن بریتانیا گفتگو می کنند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، چه سرنوشتی در انتظار اروپایی های ساکن بریتانیاست؟ حق و حقوق این افراد چه می شود؟ سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در اجلاس فوق العاده روز شنبه خود تلاش خواهند کرد تا پاسخ مناسبی برای این پرسش ها پیدا کنند.

از سوی دیگر، دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا در نامه ای خطاب به سران کشورهای اروپایی نوشت پیش از گفتگو درباره آینده، ابتدا باید مشکلات کنونی را حل کرد.

آندرس فو راسموسن، دبیرکل پیشین ناتو و رئیس کنونی بنیاد راسموس در این زمینه گفت: «سریعا باید یک توافق مناسب در زمینه حقوق شهروندان کسب شود. همزمان هم باید درباره فاکتور برکسیت به تفاهم رسید. همچنین باید فورا راه حلی برای موضوع ویژه مرز بین بریتانیا و ایرلند یافت، راه حلی که مانع ایجاد مشکلات جدید برای ایرلند شمالی شود.»

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در چند هفته گذشته با روسای نهادهای اروپایی، از جمله ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا دیدار و گفتگو کرده است.

سران کشورهای اروپایی امیدوارند مذاکرات به شکل جدی پس از انتخابات زودهنگام پارلمانی ۸ ژوئن بریتانیا آغاز شود.