خبر فوری

خبررسانی اتوبوسی، ابتکار تازه جوانان ونزوئلایی برای عبور از سانسور

 نظرها
خبررسانی اتوبوسی، ابتکار تازه جوانان ونزوئلایی برای عبور از سانسور
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

گروهی از جوانان ونزوئلایی برای انتشار اخبار مرتبط با اعتراضات ضددولتی در این کشور به ابتکار تازه‌ای روی آورده‌اند.

رسانه‌های سنتی در پوشش دادن به بحران سیاسی این کشور اغلب جانب احتیاط را می‌گیرند و دسترسی نزدیک به نیمی از مردم به اینترت هم با مشکلاتی روبروست.

کلودیا لیزاردو، این بانوی ۲۹ ساله تصمیم گرفته اخبار مرتبط با رویدادهای کشورش را به شیوه‌ای کاملا مستقیم انتشار دهد. او و چهار تن از دوستانش با مسافران اتوبوس‌ها همراه می‌شوند و آنها را در جریان موضوعات مختلف قرار می‌دهند. این جوانان از میان یک قاب تلویزیونی با مخاطبانشان سخن می‌گویند.

اعضای این گروه برای کارشان منشوری تدوین کرده‌اند، از جمله اینکه در هنگام خبرپراکنی نباید هیچ نماد یا نشان سیاسی به همراه داشته باشند.

در حالیکه اتوبوس در مسیر خود پیش می‌رود، مسافران تا رسیدن به مقصد در جریان آخرین اخبار مرتبط با اعتراضات ضددولتی و همینطور آخرین تصمیمات و موضع‌گیری‌های نیکلاس مادورو،‌ رئیس‌جمهوری قرار می‌گیرند. این ابتکار راهی برای دور زدن سانسور اطلاعات محسوب می‌شود.

ماریا گابریلا فرناندز یکی از اعضای این گروه درباره فعالیتشان به آلبرتو دو فیلیپیس خبرنگار یورونیوز گفت: «ایده تلویزیون اتوبوس زاییده ضرورت خبررسانی به مردم عادی است؛ خبرهایی که از طریق رسانه‌ها منتشر نمی‌شوند. بعنوان یک شهروند عادی و همینطور یک گزارشگر دسترسی به این اطلاعات به غایت دشوار است. شایعه‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی و کوچه و خیابان پخش می‌شوند. ما به دنبال منبع اطلاعاتی جایگزین هستیم تا از طریق آن مردم به اخبار دسترسی داشته باشند.»

به گفته خبرنگار یورونیوز در بحران‌های جدی نظیر آنچه در ونزوئلا شاهد هستیم امروز اطلاعات نقش بسییار مهمی دارند. این گروه از طریق «تلویزیون اتوبوس» سعی دارد اطلاعات واقعی را به مردم برسانند اما تا رسیدن به هدف راه درازی باقی مانده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.