وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

قطر: منتظر دریافت شکایت‌های عربستان و متحدانش هستیم

 نظرها
قطر: منتظر دریافت شکایت‌های عربستان و متحدانش هستیم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

وزیر امور خارجه قطر روز یکشنبه اعلام کرد که کشورش هیچ شکایتی از عربستان سعودی و متحدانش دریافت نکرده است.

عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز شنبه ۱۷ ژوئن اعلام کرده بود کشورش به همراه شرکای بحرینی، اماراتی و مصری برای تهیه فهرستی از شکایت‌ها کار می‌کند و این فهرست بزودی آماده و به قطر ارائه خواهد شد.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر در واکنش به این سخنان گفت: «نه قطر و نه کویت [به‌عنوان کشور میانجی] هنوز هیچ شکایتی از شورای همکاری خلیج فارس نگرفته‌ایم.» وی افزود: «درباره محتوای این شکایت سردرگم هستیم. این‌که [عربستان و متحدانش] حتی درخواست‌های مشخصی هم ندارند، نشانگر آن است که ادعاهایشان کلا بی پایه و اساس است.

صادرات گاز قطر به امارات قطع نمی‌شود

روز یکشنبه رئیس شرکت ملی گاز شارجه اعلام کرد با وجود قطع همه‌جانبه روابط امارات متحده عربی با قطر، صادرات گاز به امارت متوقف نشده است. رئیس این شرکت گفته است که انتظار ندارد در هفته‌ها و ماه‌های آینده صادرات گاز قطر به کشورش بر اثر بحران دیپلماتیک اخیر دستخوش تغییر شود. مقام‌های دیپلماتیک قطر می‌گویند صادرات گاز به امارات، با هدف جلوگیری از وخامت بیشتر اوضاع صورت می‌گیرد.

امارات متحده عربی، یکی از مخالفان عمده گروه اخوان‌المسلمین در کشورهای عربی است. از همین رو همزمان با وقوع ناآرامی در جهان عرب در سال ۲۰۱۱ و حمایت قطر و ترکیه از احزاب و سازمان‌های سیاسی و نظامی نزدیک به اخوان المسلمین در مصر، تونس و سوریه، ابوظبی به یکی از منتقدان عمده دوحه و آنکارا تبدیل شد. فعالیت اخوان المسلمین در امارات کاملا ممنوع است.

خانواده‌های دانشجویان قطری پشت مرزهای امارات و عربستان گیر کرده اند

سفیر قطر در برلین می‌گوید، بر اثر دستور ریاض و ابوظبی به شهروندان کشورش برای ترک خاک این کشورها و بسته بودن مرزها، دانشجویان قطری و خانواده‌هایشان در دو طرف مرز از یکدیگر جدا افتاده اند. دستور به ترک خاک اتباع قطر دو هفته پیش از آغاز امتحانات دانشجویان در عربستان و امارات صادر شد.

به گزارش الجزیره، سعود بن عبدالرحمن آل ثانی در به خبرگزاری آلمان گفته است بحران قطر باید در چارچوب شورای همکاری خلیج فارس حل و فصل شود. اما کشورش «به پیام‌های قوی از سوی آلمان و اروپا ناز دارد تا تمام طرف‌ها را دور میز مذاکره جمع کند.»