خبر فوری

یونان؛ ویدئوی ۳۶۰ درجه از اردوگاه پناهجویان تا مدارس دولتی

 نظرها
یونان؛ ویدئوی ۳۶۰ درجه از اردوگاه پناهجویان تا مدارس دولتی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

طبق گفته یونیسف در یونان بیست هزار کودک پناهجو وجود دارد که برخی در شهر ها زندگی می کنند و برخی دیگر در اردوگاههای پناهجویان. تعدادی از این کودکان از اکتبر گذشته به تدریج وارد مدارس رسمی یونان شده اند، ولی پیش از آن تنها به کلاسهای آموزش غیر رسمی در اردوگاه های پناهجویان دسترسی داشتند.

در یونان ۲۵۰۰ کودک پناهجو، در ۳۲ اردوگاه پناهجویان هستند که روزانه به ۹۳ مدرسه دولتی یونان برده می شوند و بعد از پایان مدرسه به اردوگاه محل اقامتشان بازگردانده می شوند. معلمان می گویند که برخی از این کودکان در کشور خود هرگز به مدرسه نرفته اند.

این کودکان تقریباً ۸۰ درصد کودکانی هستند که در مراکز اسکان پناهجویان در سرزمین اصلی یونان زندگی می کنند.

هزینه پروژه حمل و نقل این کودکان را اداره کمکهای بشردوستانه اتحادیه اروپا تأمین می کند و اجرای آن بر عهده سازمان بین المللی مهاجرتِ سازمان ملل است.

درابتدا، پیمودن مسیر بین اردوگاه پناهجویان و مدرسه برای کودکان کار ساده ای نبود. اما اوضاع به مرور بهتر شد و کودکان به این کار عادت کردند.

مدیر مدرسه ابتدایی «آولونا» می گوید که مشکلات کودکان پناهجو، شبیه مشکلات دیگر دانش آموزان خارجی است. وی می افزاید که مدارس برنامه های برای پذیرش دانش آموزان پناهجو دارند. مدرسه ابتدایی «آولونا» امسال پذیرای ۲۰ دانش آموز پناهجو بوده است.

وزارت آموزش و پرورش یونان می گوید در ماه سپتامبر کودکان پناهجویان همچنان می توانند در کنار دانش آموزان یونانی به مدرسه بروند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.