وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

اولین اقدام مجلس تازه تاسیس موسسان ونزوئلا؛ برکناری دادستان کل

 نظرها
اولین اقدام مجلس تازه تاسیس موسسان ونزوئلا؛ برکناری دادستان کل
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مجلس تازه تاسیس موسسان ونزوئلا و حامی دولت، شنبه درست یک روز پس از شروع به کار در اولین اقدام خود لوییسا اورتگا، دادستان کل ناراضی و مخالف دولت نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری و میراث دار هوگو چاوز را از کار برکنار کرد.

ویلیام داویلا، نماینده پارلمان ونزوئلا می گوید که «۱۲۰ مرد و زن و جوانی که در خیابان ها به قتل رسیدند قربانی سیاست و خشونتی شدند که دولت اشاعه دهندۀ آن است.»

بسیاری از منتقدان نیکولاس مادورو و دولت او، نهاد تازه تاسیس مجلس موسسان را که می تواند پارلمان را منحل و قانون اساسی ونزوئلا را تغییر دهد، پیش درآمدی برای افزایش اختیارات و دیکتاتوری آقای مادورو می خوانند.

دلسی رودریگز، از یاران نزدیک آقای مادورو که ریاست مجلس موسسان را بر عهده دارد ناراضیان را «فاشیست» می خواند و می گوید که خشونت جاری در کشورش نتیجه دخالت خارجی و در راس آنها به گفته وی رئیس بزرگترین «امپراطوری» دنیا آمریکا، دونالد ترامپ است.

خبرنگار یورونیوز از کاراکاس به نقل از سخنگوی مخالفان می گوید: «با تاسیس مجلس موسسان پیگردها و بازداشت های رهبران مخالف دولت بیش از پیش خواهد شد، ساختار دولت و کشور، نظام قضایی، و مدل سوسیالیستی برآمده از انقلاب بولیواری عمیقا تغییر خواهد یافت.»

نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا می گوید که با تاسیس مجلس موسسان، اقتصاد سر و سامان خواهد یافت و آرامش به این کشور باز خواهد گشت.