خبر فوری

محکومیت سه جوان دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگی به زندان

 نظرها
محکومیت سه جوان دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگی به زندان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

جوشوا وونگ به همراه دو تن دیگر از رهبران جوان «جنبش چتر هنگ‌کنگ»، روز پنجشنبه بخاطر نقششان در تظاهرات علیه افزایش مداخله چین در ساختار سیاسی هنگ‌کنگ به چندماه زندان محکوم شدند.

این سه دانشجو هنگ‌کنگی ابتدا بخاطر «تجمع غیرقانونی» به زندان‌های کوتاه‌مدت‌ محکوم شده بودند، اما در دادگاه تجدید نظر این حکم به چندماه حبس افزایش یافت. جوشوا وونگ به ۶ ماه، الکس چا به ۷ ماه و ناتان لا به ۸ ماه زندان محکوم شده اند.

جوشوا وونگ در حساب توییتری خود نوشت: «آنها می‌توانند تظاهرات را ساکت کنند، ما را از قانونگذاری مجلس حذف کنند و زندانیمان کنند. اما آنها نمی‌توانند قلب و ذهن ساکنان هنگ‌کنگ را تسخیر کنند.»


جنبش موسوم به چتر هنگ‌کنگ یک حرکت سیاسی و دموکراسی‌خواهانه است که از سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز شد. نام و لوگوی این جنبش نماد مقاومت تظاهرکنندگان با استفاده از چتر در برابر پلیس هنگ‌کنگ محسوب می‌شود.

با پایان یافتن حاکمیت ۱۵۵ ساله بریتانیا بر هنگ‌کنگ از سال ۱۹۹۷، این جزیره با حفظ خودمختاری به قلمرو چین واحد بازگشت. هنگ‌کنگ نسبت به چین از آزادی‌های سیاسی و مدنی بیشتری برخوردار است و حقوق و آزادی‌های مستقل این کشور در معاهده انتقال حاکمیت هنگ‌کنگ به چین ذکر شده است.

پکن در دهه‌های گذشته موفق به سرکوب جنبش‌های خواهان حقوق مدنی و سیاسی شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.