خبر فوری
This content is not available in your region

«فشار» کاخ سفید بر مقام‌های اطلاعاتی برای تائید عدم پایبندی ایران به برجام

نظرها
«فشار» کاخ سفید بر مقام‌های اطلاعاتی برای تائید عدم پایبندی ایران به برجام
اندازه متن Aa Aa

مقامات اطلاعاتی آمریکا از سوی کاخ سفید برای ارائه شواهدی دال بر نقض توافق برجام از طرف ایران تحت فشار قرار دارند.

به گزارش روزنامه گاردین گروهی از تحلیلگران و مقامات پیشین ایالات متحده از اعمال فشار بر کارشناسان اطلاعاتی این کشور سخن گفته اند. با این حال بنا به همین گزارش این کارشناسان تاکنون در برابر فشارها برای ارائه شواهدی در مورد نقض توافق هسته ای ایران مقاومت کرده اند.

اعمال فشارهای اخیر بر مقامات اطلاعاتی یادآور استفاده از شواهدی است که در سال ۲۰۰۳ میلادی مبنای آغاز جنگ عراق و حمله نظامی آمریکا به این کشور قرار گرفت.

ند پرایس، کارشناس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا با اشاره فشارها بر مقامات اطلاعاتی و سابقه استفاده از شواهد اطلاعاتی برای توجیه جنگ عراق به گاردین گفت: «بنا به آنچه از اعضای جامعه اطلاعاتی شنیده ام، آنها احساس می کنند تحت فشار قرار دارند. […] به من گفته اند که احساس انزجار می‌کنند، احساس اینکه این ماجرا تکراری است، احساس اینکه این فیلمی است که قبلا آن را تماشا کرده ایم.»


رئیس جمهوری آمریکا هر ۹۰ روز باید کنگره این کشور را از پایبندی یا عدم پایبندی ایران به توافق برجام آگاه سازد. پیش از این گزارشهایی منتشر شده بود که دونالد ترامپ در ماه ژوئیه «با اکراه» پایبندی ایران را مورد تائید قرار داده است و در این مورد با رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده اختلاف نظر دارد. امری که اوایل ماه اوت از سوی رکس تیلرسون مورد تائید قرار گرفت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.