خبر فوری
This content is not available in your region

اگبنیونو، جودوکار زن فرانسوی ستاره روز چهارم رقابت های جهانی بوداپست

نظرها
اگبنیونو، جودوکار زن فرانسوی ستاره روز چهارم رقابت های جهانی بوداپست
اندازه متن Aa Aa

رقابت های جودوی قهرمانی جهان چهارمین روز خود را در حالی پشت سر گذاشت که چهره هایی جدید در این ورزش فرصت خودنمایی پیدا کردند.

دو جودوکار آلمانی و ایتالیایی موفق شدند با بر هم زدن معادلات در رقابت های وزن منهای ۸۱ کیلوگرم، بخت های اصلی این وزن را یکی پس از دیگری از میان بردارند و خود را به دیدار نهایی برسانند.

الکساندر وایتسرزاک آلمانی که در رتبه ۱۲۴ رده بندی جهانی قرار دارد و ماتیو مارکونچینی ایتالیایی، صاجب رتبه ۶۱ جهان، با نمایشی درخشان در این دور از مسابقات کلیه حریفان خود را شکست دادند تا برای کسب مدال طلا رو در روی یکدیگر قرار گیرند.

برنده این فینال جذاب و تماشایی جودوکار آلمانی بود که موفق شد در کمتر از دو دقیقه با امتیاز ایپون حریف خود را مغلوب کند و بر سکوی نخست بایستد. الکساندر وایتسرزاک پس از کسب این پیروزی گفت: «کاملا هیجان زده ام، من اکنون قهرمان جهان هستم و این فوق العاده است. من سال ۲۰۱۰ نیز قهرمان جهان شدم اما در رده جوانان. حالا در بوداپست بار دیگر بر سکوی اول جهان ایستادم. این بسیار عالی است.»

در رقابت های بخش زنان و در وزن منهای ۶۳ کیلوگرم دو چهره مطرح این وزن توانستند به دیدار پایانی راه یابند.

تینا ترستنیاک، قهرمان المپیک و مدافع عنوان قهرمانی جهان از کشور اسلوونی پس از شکست حریفانی از اسپانیا، اتریش، بریتانیا و چین راهی فینال شد تا با کلاریس آگبنیونو، نفر سوم جهان از فرانسه مسابقه دهد.

دو بخت اصلی این وزن پیش از این مسابقات سه بار با یکدیگر مبارزه کرده بودند که هر سه بار جودوکار اسلونی پیروز از میدان خارج شده بود. اما در بوداپست ورق به کلی برگشت.

جودوکار فرانسوی در فینال از همان ابتدا برتری خود را به حریف تحمیل کرد و موفق شد با سه اخطاره کردن ترستنیاک پیروزی در این مبارزه را به نام خود ثبت کند.

اگبنیونو پس از کسب مدال طلا احساسش را اینگونه بیان کرد: «مدتها بود که مقابل تینا در فینال های متعدد نتیجه را واگذار می کردم. اینبار بسیار حساب شده و با برنامه آمده بودم تا برنده شوم. با صبر و تمرکز به آنچه می خواستم رسیدم و بسیار خوشحالم.»

این نخستین روز از آغاز رقابت های جهانی بوداپست بود که ورزشکاران ژاپنی بدون کسب مدال به کار خود پایان دادند.

میهان ویژه روز چهارم مسابقات تاماش آیان، رئیس فدراسیون بین المللی وزنه برداری و عضو کمیته بین المللی المپیک بود. او می گوید مبارزه جودوکار زن فرانسوی را به این دلیل بیش از بقیه مسابقات پسندیده است: «او بسیار دینامیک و جنگنده ظاهر شد. وقتی برای مبارزه بر روی تاتامی می رفت عزم و اراده قوی برای یک مبارزه سخت را می شد در چهره اش دید. من و همه تماشاگران مقهور نمایش وی بر روی تاتامی بودیم.

اما نقطه اوج مبارزات روز چهارم به حذف بخت های اصلی وزن منهای ۸۱ کیلوگرم اختصاص داشت.

آنتوان ولوا فورتیه کانادایی یکی از آنها بود که در دور نخست حذف شد و الن خوبتسوف روس، مرد شماره یک جهان در دور دوم با قبول شکست از گردانه مسابقات خارج شد.

ناگاسه تاکانوری ژاپنی، مدافع عنوان قهرمانی جهان و خاسان خالمورزایف روس، قهرمان المپیک دو چهره مطرح دیگر این وزن بودند که از صعود به فینال بازماندند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.