خبر فوری

پگی ویتسون، مسن ترین فضانورد زن به زمین بازگشت

 نظرها
پگی ویتسون، مسن ترین فضانورد زن به زمین بازگشت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پگی ویتسون، فضانورد زن آمریکایی به همراه جک فیشر هموطن خود و فیودور یورچیخین فضانورد روس روز یکشنبه با کپسول فضایی سایوز از ایستگاه فضایی بین المللی به پایگاه بایکونور قزاقستان بازگشت.

پگی ویتسون ۵۷ ساله مسن‌ ترین فضانورد زن تاریخ، ۲۲۸ روز ساکن ایستگاه فضایی بین المللی بود. با احتساب همه ماموریتهای فضایی، وی در مجموع ۶۶۵ روز در فضا بوده که این رقم در ایالات متحده یک رکورد به حساب می آید. وی همچنین اولین زن فضانورد محسوب می شود که فرماندهی ایستگاه فضایی بین المللی را در دست داشته است. پگی ویتسون رکورد بیشترین خروج از ایستگاه و معلق شدن در فضا را در بین فضانوردان زن در اختیار دارد.

پگی ویتسون از سال ۱۹۹۷ بعنوان فضانورد برای ناسا فعالیت دارد. وی که دارای دکترای بیوشیمی است، پیش از این تحت عنوان محقق برای این سازمان فضایی کار می کرده است. خانم ویتسون در جریان آخرین ماموریت خود در ایستگاه فضایی بین المللی بر روی سلولهای بنیادی انسان تحقیق و آزمایش کرده است.مرکز فضایی هیوستون تگزاس، یکی از دفاتر مهم ناسا قاعدتا باید پذیرای پگی ویتسون و جک فیشر باشد. اما با توجه به وزش طوفان هاروی و جاری شدن سیل در این منطقه ناسا برنامه بازگرداندن این فضانوردان به مرکز هیوستون را در دست بررسی دارد. این فضانوردان با خود نمونه هایی برای بررسی در مرکز فضایی از ایستگاه فضایی بین المللی به همراه آورده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.