خبر فوری
This content is not available in your region

دیوان عالی آمریکا بررسی دستور مهاجرتی پیشین ترامپ را به تعویق انداخت

نظرها
دیوان عالی آمریکا بررسی دستور مهاجرتی پیشین ترامپ را به تعویق انداخت
اندازه متن Aa Aa

دیوان عالی آمریکا نشست بررسی فرمان مهاجرتی پیشین دونالد ترامپ، رپیس جمهوری این کشور را به تعویق انداخت.

قرار بود دستور پیشین ترامپ مبنی بر منع ورود اتباع ایران، سوریه، سومالی، یمن، لیبی و سودان در اواسط ماه اکتبر در دیوان عالی آمریکا بررسی و اظهارات شفاهی مخالفان و مدافعان این دستور شنیده شود.

این تصمیم درست یک روز پس از اعلام فرمان تازه ترامپ مبنی بر منع سفر شهروندان کشورهای عمدتا مسلمان گرفته شده است. کره شمالی، چاد و ونزوئلا کشورهایی هستند که نام‌شان در سیاهه جدید ممانعت سفر آمده و سودان از آن خط خورده است. نام ایران همچنان در این سیاهه به چشم می خورد.

دولت آمریکا در توضیح تصمیم تازه ترامپ در مورد ایران، حکومت این کشور را «سرمنشأ تهدیدات تروریستی بزرگ» خوانده است که «مرتبا از همکاری با ایالات متحده در شناسایی خطرات امنیتی سر باز می زند». وزارت خارجه آمریکا در سایت اینترنتی خود می‌نوسد که جمهوری اسلامی «شهروندان ایرانی‌ای را که حکم نهایی اخراج از ایالات متحده دریافت کرده‌اند، پس نمی‌گیرد».

هنوز معلوم نیست تصمیم تازه دیوان عالی آمریکا و همزمانی اعلام آن با فرمان مهاجرتی تازه دولت ترامپ چه معنای خاصی می‌تواند داشته باشد، اما برخی بر این عقیده‌اند که رویکرد دستگاه عالی قضایی آمریکا برای تعدیل مواضع جنجالی ترامپ اتخاذ می‌شود. به این معنا که ترامپ ادعا می‌کند وعده‌های جنجالی انتخاباتی خود را اجرا کرده و دستگاه قضایی این کشور نیز با روش‌هایی از قبیل به تعویق انداختن نشست بررسی، رفته رفته از تندی تصمیمات ترامپ کاسته و زمینه را برای اجرایی نشدن آنها فراهم می‌کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.