خبر فوری

چرا نخست‌وزیر ژاپن تصمیم به برگزاری انتخابات زود‌هنگام گرفت؟

 نظرها
چرا نخست‌وزیر ژاپن تصمیم به برگزاری انتخابات زود‌هنگام گرفت؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مجلس عوام ژاپن رسما روز پنجشنبه با تصمیم شینزوآبه، نخست وزیر راستگرای این کشور به کار خود پایان داد. به این ترتیب، ژاپن برای انتخابات زودهنگام آماده می شود.

مخالفان آقای آبه تصمیم ناگهانی او را برای انحلال پارلمان چون «انحلال خودخواهانه»، «لاپوشانی افتضاح» های سیاسی می دانند. این در حالیست که محبوبیت آقای آبه در پی مواضع او در قبال اقدامات اخیر پیونگ یانگ افزایش یافته است.

پیش از این و در سال جاری، دو ماجرای فساد اقتصادی در رابطه با همسر و چندین عضو پارلمانی آقای آبه از محبوبیتش کاسته بود. در ماه اوت، ۶۰ درصد از رای دهندگان ژاپنی توانایی نخست وزیر را در اداره دولت ناکارآمد توصیف کردند. با اینحال نخست وزیر ژاپن انتخابات زود‌هنگام را فرصتی می داند تا جهت‌گیری‌های اقتصادی و برنامه های دولت در زمینه کار، مالیات و روابط با کره شمالی را در بوته آزمایش افکار عمومی قرار دهد. در صورت پیروزی حزب وی در انتخابات پارلمانی، او تضمین کافی برای باقی ماندن در ریاست حزب راست‌گرای لیبرال-دموکرات را در سال ۲۰۱۸ خواهد داشت.

از سوی دیگر، پیروزی حزب وی در انتخابات پارلمانی فرصتی بی بدیل در اختیار رهبر راست‌گرا با گرایش‌های میهن‌پرستانه ژاپن می دهد. دولت وی خواهد توانست با بازبینی قانون اساسی از تعهدات خود در زمینه نداشتن یک ارتش منظم نظامی پس از جنگ جهانی دوم خارج شود. بر اساس قانون اساسی ژاپن، این کشور حق داشتن یک ارتش را ندارد. در صورت بازبینی قانون اساسی و تشکیل ارتش، ژاپن خواهد توانست در همسایگی کره شمالی به یکی از شرکای نظامی ایالات متحده آمریکا تبدیل شود.

در انتخابات پیش رو، رقیب اصلی آقای آبه، خانم یوریکو کویکه، فرماندار توکیو است. وی روز چهارشنبه هفته جاری حزب تازه تاسیس خود را با نام «امید» معرفی کرد. حزب تازه تاسیس وی احتمالا بخت زیادی برای مقابله با حزب راست‌گرای شینزو آبه را نخواهد داشت، با اینحال تحلیلگران سیاسی معتقدند وی در انتخابات پیش رو خواهد توانست مانع از بدست آوردن اکثریت کرسی‌ها توسط حزب حاکم شود. انتخابات زودهنگام قرار است یکشنبه بیست و دوم اکتبر برگزار شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.