خبر فوری

نخست وزیر بریتانیا: باید آماده هراتفاقی در چارچوب برکسیت باشیم

 نظرها
نخست وزیر بریتانیا: باید آماده هراتفاقی در چارچوب برکسیت باشیم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا روز دوشنبه درباره آخرین اقدامات کشورش در رابطه با جدایی از اتحادیه اروپا در پارلمان سخنرانی کرد. وی گفت اندک اندک دولت بریتانیا روند کامل کنترل گمرک خود با اتحادیه اروپا را در دست خواهد گرفت. وی گفت دولت با ارایه یک «جزوه» روند مدیریت صادرات و واردات این کشور با اتحادیه اروپا را ارائه خواهد کرد.

در این جزوه‌ فرضیه‌های مختلفی که بین اتحادیه اروپا و دولت بریتانیا مورد بحث قرار خواهند گرفت در نظر گرفته خواهند شد. این درحالی است که بتازگی میشل بارنیه کمیسر ارشد و مسئول مذاکرات اتحادیه اروپا با دولت بریتانیا در موضوع برکسیت اعلام کرد که در مرحله اول مذاکرات پیشرفت زیادی حاصل نشده است و این موضوع باعث نگرانی طرفین شده است. قرار است روند کامل جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا تا پیش از ماه مارس سال ۲۰۱۹ عملی شود.

خانم می گفت که با تکمیل روند برکسیت بریتانیا بدون توجه به سیاستهای کشور همسایه مانند یک ملت مستقل برای آینده تجاری خود تصمیم گیری خواهد کرد. وی البته اعلام کرد برای این کار ابتدا لازم است تا مذاکرات روند سازنده‌ای داشته باشد. با این حال نخست وزیر بریتانیا گفت که دولت باید آماده تمام اتفاقات احتمالی در چارچوب برکسیت باشد.

دلیل اصلی عدم پیشرفت مذاکرات برکسیت اختلاف بر سر هزینه جدایی بریتانیا است که دولت این کشور پس از چندین دهه عضویت در اتحادیه اروپا به این نهاد اروپایی وامدار است اما مقامات بریتانیایی حاضر به پرداخت رقم پیشنهادی اروپا نیستند. دور جدید مذاکرات برکسیت از این هفته در بروکسل، مقر اتحادیه اروپا آغاز خواهد شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.