خبر فوری
This content is not available in your region

ایران مرز مریوان با کردستان عراق را بازگشایی کرد

نظرها
ایران مرز مریوان با کردستان عراق را بازگشایی کرد
اندازه متن Aa Aa

ساعاتی پس از انتشار بیانیه تعلیق نتیجه همه پرسی استقلال اقلیم کردستان توسط مقامات این منطقه خودمختار عراق، مدیر گمرک اقلیم کردستان از باز شدن گذرگاه مرزی باشماق بوسیله ایران خبر داد.

روز سه شنبه نیز سرکنسولگری ایران در اربیل اعلام کرده بود که بنا به درخواست «شورای استانی سلیمانیه»، «فرهیختگان» وخانواده شهدای حلبچه روز چهارشنبه سوم آبان، مرز باشماق مریوان با استان سلیمانیه عراق بازگشایی و عملیات گمرکی نیز از سر گرفته می شود.

بامداد چهارشنبه دولت محلی اقلیم کردستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که برای اجتناب از خشونت و درگیری، نتیجه همه پرسی استقلال را به حالت تعلیق در می آورد و آماده مذاکره با دولت مرکزی عراق است.

ایران و ترکیه از مخالفان سرسخت همه پرسی کردستان عراق، پس از برگزاری و اعلام نتایج این رفراندوم مرزهای زمینی و هوایی خود با شمال عراق را بستند. مقامات ایران دلیل بستن گذرگاههای مرز زمینی و همچنین مرزهای هوایی خود با اقلیم کردستان را درخواست دولت مرکزی عراق اعلام کردند.

سال گذشته مدیر کل گمرکات استان کردستان ایران اعلام کرده بود که مرز باشماق مریوان سومین مرز پر تردد ترانزیتی ایران محسوب می شود. وی در یک نشست خبری این مرز را یکی از مهمترین مرزهای غرب ایران خوانده بود.

در هفته های پس از برگزاری و اعلام نتایج همه پرسی استقلال اقلیم کردستان درگیری هایی میان نیرو های کرد و نیروهای دولتی و بسیج مردمی عراق رخ داد. نیروهای حشد الشعبی، بسیج مردمی عراق مورد حمایت ایران، با استقرار در شهر کرکوک، روند خارج کردن این شهر از کنترل اقلیم کردستان را آغاز کرده بودند.

ارتش عراق روز جمعه بیستم اکتبر پس از درگیری با نیروهای پیشمرگه و تبادل آتش سنگین، کنترل کرکوک را در دست گرفت.

روز گذشته نیز یکی از مقامات اقلیم از درگیری پیشمرگه ها با نیروهای حشد الشعبی در شهر رابعه گذرگاه خطوط نفت کردستان عراق خبر داده بود که دولت مرکزی این درگیری را تکذیب کرد.


وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.