وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

خوشحالی مردم زیمبابوه از احتمال کناره‌گیری موگابه از قدرت

 نظرها
خوشحالی مردم زیمبابوه از احتمال کناره‌گیری موگابه از قدرت
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

هزاران نفر از مردم زیمبابوه روز شنبه با برگزاری راهپیمایی در هراره، پایتخت خواستار کناره گیری رابرت موگابه، رئیس جمهوری این کشور از قدرت شدند.

تظاهرات از بامداد شنبه آغاز شد و در جریان آن معترضان در اطرف کاخ سفید به مدت چند ساعت بر روی زمین نشستند. آنها شعار می‌دادند «دیگر کافیست، موگابه باید برود» و «نه به دودمان موگابه». این راهپیمایی همچنین از حمایت ارتش برخوردار بود.

آقای موگابه از سال ۱۹۸۰ رئیس جمهوری زیمبابوه است. شرایط بد اقتصادی و میزان بالای بیکاری در کشور از جمله دلایل نارضایتی مردم از وی است. نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت فعال زیمبابوه بیکارند و میزان تورم در کشور روز بروز افزایش می‌یابد.

ارتش زیمبابوه نیمه شب سه‌شنبه کنترل مراکز حساس پایتخت، از جمله مرکز تلویزیون و کاخ ریاست جمهوری را در اختیار گرفت. نظامیان اعلام کرده‌اند که این اقدام «کودتا» نیست و تنها برای سامان دادن به اوضاع سیاسی و «حذف مجرمان نزدیک به موگابه» وارد عمل شده اند.