خبر فوری

پوتین قانون «عامل بیگانه» خواندن رسانه‌های خارجی در روسیه را امضاء کرد

 نظرها
پوتین قانون «عامل بیگانه» خواندن رسانه‌های خارجی در روسیه را امضاء کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روسیه از روز شنبه و با امضای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری، قانون تازه‌ای را درباره رسانه‌ها به اجرا گذاشت. از این پس برخی رسانه‌ها در روسیه به‌عنوان «عاملان بیگانه» در نظر گرفته می‌شوند.

گفته می‌شود تصویب و اجرایی شدن این قانون در واکنش به اقدامی مشابه در ایالات متحده آمریکا نسبت به شبکه تلویزیونی آرتی (راشاتودی) روسیه است.

این قانون با اکثریت آرا در نیمه نوامبر در مجلس عوام و اعلای روسیه (دوما) به تصویب رسید و روز شنبه نیز در سایت رسمی اسناد حقوقی دولت روسیه منتشر شد. بر اساس این قانون، رسانه‌های خارجی باید درباره منابع مالی و محتوای تولیدات رسانه‌ای خود به مقام‌های روسی گزارش دهند. در واکنش به این خبر، سخنگوی کمیته روابط خارجی اتحادیه اروپا این اقدام را «تلاشی تازه برای کاهش برد صداهای مستقل در روسیه» خواند.

بر اساس این قانون، وزارت دادگستری می‌تواند از این پس هر رسانه بین‌المللی فعال در روسیه را «عامل بیگانه» شناسایی کند.

مسکو به رادیو آمریکا و رادیوی آزادی اروپا هشدار داده که این رسانه‌ها ممکن است به عنوان عوامل بیگانه شناسایی شوند. دیدبان حقوق بشر و عفو بین‌الملل از این قانون به‌شدت انتقاد کرده‌اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.