خبر فوری
This content is not available in your region

رضا ضراب اردوغان را به نقش داشتن در پولشویی برای ایران متهم کرد

نظرها
رضا ضراب تاجر ایرانی -ترکیه ای
رضا ضراب تاجر ایرانی -ترکیه ای
اندازه متن Aa Aa

رضا ضراب، تاجر طلای ایرانی-ترکیه‌ای، رجب طیب اردوغان را به کمک به جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا متهم کرد.

به گزارش رویترز، آقای ضراب – که در مقام شاهد در دادگاه رسیدگی به یکی از پرونده‌های «پولشویی» ایران حضور دارد- در جریان سومین روز جلسه استماع شهادت گفت آقای اردوغان، نخست وزیر وقت ترکیه، شخصا اجازه یک تراکنش مالی را برای کمک به ایران با هدف دور زدن تحریم‌های آمریکا صادر کرد.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان روز پنجشنبه در جلسه با مقامات حزب حاکم عدالت و توسعه گفت که ترکیه تحریم‌های ایالات متحده بر علیه ایران را نقض نکرده و در اینباره «کار درست را انجام داده است.»

رضا ضراب همچنین برای نخستین بار از «زیرات بانک» و «واقف بانک» به‌عنوان دو موسسه پولی درگیر در کمک به تهران برای دور زدن تحریم‌ها نام برد. پیش از این، وی و «هالک بانک» متهمان اصلی این پرونده به شمار می‌رفتند.

آقای اردوغان در زمان فعالیت‌های رضا ضراب در ترکیه، نخست وزیر این کشور بود.

پرونده پولشویی ایران در ترکیه، ۹ متهم دارد اما دادستانی فدرال آمریکا تاکنون تنها موفق به بازداشت دو متهم یعنی رضا ضراب ۳۴ ساله و مهمت هاکان آتیلای ۴۷ ساله شده است. دادگاه فدرال منهتن در این پرونده به فعالیت‌های متهمان در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ رسیدگی می‌کند.

اتهام به بانک‌های ترکیه در همراهی با ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و بازداشت رضا ضراب در ماه‌های گذشته، روابط نه چندان گرم آنکارا و واشنگتن را بیش از پیش بحرانی کرده است.

بیشتر بخوانید: رضا ضراب در دادگاه از ارتباط های مخفی با مقام های ترکیه و ایران پرده برداشت

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.