خبر فوری
This content is not available in your region

پیتزا یولی‌ها نامزد ثبت در یونسکو

نظرها
پیتزا یولی‌ها نامزد ثبت در یونسکو
اندازه متن Aa Aa

بعد از آبجوی بلژیکی و موسیقی رومبای کوبایی اکنون نوبت به آشپزان ایتالیایی که پیتزا یولو می پزند رسیده تا بعنوان میراث جهانی توسط یونسکو ثبت شوند.

یونسکو قرار است در هفته جاری تصمیم بگیرد که آیا آشپزان پیتزا یولو یا آنچنان که ایتالیایی ها می گویند «پیتزا یولی» ها (pizzaiuoli) نیاز به حمایت دارند و باید در لیست میراث فرهنگی جهانی قرار گیرند یا خیر؟

پیتزا یولی‌ها می گویند که آنها فقط آشپز نیستند بلکه حاملان پر افتخار یک سنت هستند که از نسل های گذشته دست به دست شده و به آنها رسیده است.

طوماری آنلاین برای حمایت از ثبت جهانی حاملان این سنت تاکنون بیش از ۲ میلیون امضا جمع کرده است.

سرجیو میچو مدیر سازمان پیتزا یولو ناپل ایتالیا می‌گوید: «سه سال است که برای این روز کار کردیم و مفتخریم که این مبارزه را به اینجا رساندیم. مبارزه ای برای یکی از قدیمی ترین شغل های جهان.»

سنت پخت پیتزا یولو به قرن ۱۶ باز می گردد و از آن زمان این سنت نسل به نسل منتقل شده و تا امروز در ایتالیا حفظ شده و به دیگر نقاط دیگر جهان نیز گسترش یافته است.

کمیته بررسی تقاضاها از سراسر جهان قرار است ۳۴ تقاضای جدید از جمله پیتزا یولی ها را مورد بررسی قرار دهد.  

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.