خبر فوری

حمله با سنگ و مواد آتش زا به سفارت ایران در لاهه؛ دستگیری هشت نفر توسط پلیس هلند

 نظرها
حمله با سنگ و مواد آتش زا به سفارت ایران در لاهه؛ دستگیری هشت نفر توسط پلیس هلند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پلیس محلی در شهر لاهه از دستگیری هشت نفر خبرداده که با ورود به محوطه بیرونی سفارت ایران به سوی ساختمان سفارت مواد آتش زا پرتاب کرده اند.

یک سخنگوی پلیس در لاهه در این خصوص به خبرگزاری فرانسه گفت: «هشت نفر بعد ازظهر جمعه به دلیل ارتکاب جرائم مختلف از جمله اغتشاش، برهم زدن نظم عمومی، اقدام برای آتش سوزی عمدی و ورود بدون مجوز به محوطه سفارت دستگیر شده اند.

در ویدیویی که یک شبکه رادیو تلویزیونی هلند به نام ان. او. اس NOS منتشر کرده تصاویر افرادی دیده می شود که از نرده های جلوی سفارت ایران بالا می روند و به سوی ساختمان سفارت سنگ و تخم مرغ پرتاب می کنند. این افراد که چند تن از آنها وارد محوطه بیرونی سفارت شده بودند همچنین به زبان فارسی شعار «مرگ بر جمهوری اسلامی» سر می دادند.

در ویدیوی منتشر شده صدای فردی شنیده می شود که فریاد می زند: «با همین تخم مرغی که گران کردید، می زنیمتون.» این افراد شعارهای دیگری نظیر«مرگ بر دیکتاتور» و «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» نیز سر می دادند.

شبکه رادیو تلویزیونی ان. او. اس NOS هلند تعداد این افراد را پانزده نفر اعلام و آنها را فعالان ضد رژیم معرفی کرده است.

سخنگوی پلیس شهر لاهه تصریح کرد این افراد همچنان در بازداشت به سر می برند و قرار است به زودی از سوی پلیس مورد بازجویی قرار گیرند.

این در حالیست که دهها نفر روز سه شنبه گذشته در اعتراض به سیاست های رژیم و همراهی با جنبش اعتراضی ایران در لاهه و آمستردام دست به تظاهرات زده بودند.

بنا به گزارش های رسیده، برغم انتشار ویدیوهایی تایید نشده در شبکه های اجتماعی که از تجمعات پراکنده و کوچک در چند شهر ایران خبر می دهد، ناآرامی های چند روز گذشته در سراسر کشور به طور کلی فروکش کرده است.

بسیاری از شهرهای ایران از روز پنجشنبه هفته گذشته دست کم به مدت شش روز صحنه ناآرامی ها و تظاهرات خشونت آمیز در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی و نیز سرکوب آزادی های مدنی بود. این اعتراض ها بیست و یک کشته برجای گذاشت و بیش از چهارصد تن نیز که اغلب آنها را جوانان و دانشجویان تشکیل می دهند توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.