وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

پذیرش پناهجویی از اروپا؛ افغانستان و ایران در رتبه دوم و پنجم

 نظرها
پذیرش پناهجویی از اروپا؛ افغانستان و ایران در رتبه دوم و پنجم
کپی رایت
REUTERS/Ali Hashisho
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بحران کنونی پناهجویان در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم تا به حال بی‌سابقه بوده است. جنگ، مشکلات سیاسی و اقتصادی، ناامنی‌های اجتماعی و تغییرات اقلیمی از جمله مسائلی است که سبب شده مردم کشورهای گوناگون بخصوص از آسیا و آفریقا به سوی کشورهای اروپایی سرازیر شوند.

بر طبق آمار ارائه شده در یوروستات، موسسه آمار اروپا واقع در لوکزامبورگ، در سال ۲۰۱۷ با درخواست پناهندگی قریب به ۵۶۲ هزار نفر از پناهجویان در کشورهای اروپایی موافقت شد. در این میان سوریه، افغانستان، عراق، ایران، اریتره و ایران بالاترین درصد پذیرش را داشتند.

گزارش این مرکز نشان می‌دهد که تعداد درخواست‌های پناهندگی در کشورهای اروپایی نسبت به سال گذشته میلادی ۲۵ درصد کاهش یافته است. پناهجویان کشورهای سوریه (۳۳٪)، افغانستان (۱۹٪)، عراق (۱۲٪)، اریتره (۴٪) و ایران (۴٪) بیشترین پاسخ مثبت را در قبال درخواست پناهندگی خود از کشورهای اروپایی دریافت کردند.

۱۷۵,۸۵۵ سوری ۱۰۰,۷۰۵ افغان و ۶۴,۲۷۰ عراقی بیشترین تعداد مهاجرانی را تشکیل می‌دهند که که درخواست آنها در سال گذشته میلادی پذیرفته شده است. با این حال، هر کشور براساس تعداد درخواست‌های پناهجویی که دریافت کرده و براساس سیاست‌های مختص به خود، ترکیب متفاوتی از پناهندگان را پذیرفته است.

کشورهایی مانند آلمان، اتریش و فرانسه بالاترین درصد پذیرش مهاجران افغان را داشتند. گرچه ترکیب تعداد پذیرفته‌شدگان افغان در این کشورها متفاوت بود. پناهجویان ایرانی نیز بالاترین درصد پذیرش پناهندگی را از کشورهای بریتانیا، هلند و دانمارک داشتند.

البته باید توجه داشت که این آمار نه براساس تعداد موارد پذیرفته شده بلکه براساس درصد پذیرندگی ارائه شده است. بدین معنی که تعداد پذیرفته‌شدگان با یک کلیت مشخص در یک کشور می‌تواند بالاتر از کشور دیگر باشد اما با در نظر گرفتن درصد پذیرش، پائین‌تر قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: