وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

رئیس فیفا پیشنهاد برگزاری «مینی جام‌جهانی» را داد

 نظرها
رئیس فیفا پیشنهاد برگزاری «مینی جام‌جهانی» را داد
کپی رایت
عکس از رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال فیفا در پیامی خصوصی به اعضای نهاد تصمیم‌گیر فیفا پیشنهاد داده است که هر دو سال یک بار یک دوره جام جهانی کوچک با حضور هشت تیم بین المللی برگزار شود.

برگزاری این تورنمنت تحت عنوان «۸ فینالیست» نقطه اوج یک دوره مسابقات موسوم به لیگ جهانی ملت‌ها خواهد بود. فیفا برآورد می‌کند راه‌اندازی این مسابقات، که در چارچوب برنامه اصلاحات در فوتبال جهان انجام می‌شود، در یک دوره ۱۲ ساله هزینه‌ای برابر ۲۵ میلیارد دلار داشته باشد.

در نامه‌ای که نسخه ای از آن به دست خبرگزاری رویترز رسیده رئیس فیفا پیشنهاد داده که این تورنمنت در ماه اکتبر یا نوامبر سال‌های فرد برگزار شود. مبدأ رقابت‌ها نیز سال ۲۰۲۱ پیشنهاد شده است.

مطابق این نامه که به اعضای شورای تصمیم‌گیری فیفا فرستاده شده است، گروهی «جدی و مصمم» از سرمایه گذاران ابراز آمادگی کرده اند تا مبلغ ۲۵ میلیارد دلار در این رقابت‌ها که نوعی جام‌جهانی باشگاهی به حساب می‌آید و در سال ۲۰۲۱ با حضور ۲۴ تیم آغاز خواهد شد سرمایه‌گذاری کنند. نامه دقیقا مشخص نکرده است که به هر منطقه چند سهمیه تعلق خواهد گرفت.

مطابق این طرح، جام کنفدراسیون‌ها که اکنون هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود منحل خواهد شد.