خبر فوری

زنجیرۀ انسانی ۲۰۲ کیلومتری استقلال‌طلبان در باسک اسپانیا

 نظرها
زنجیرۀ انسانی ۲۰۲ کیلومتری استقلال‌طلبان در باسک اسپانیا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دهها هزار نفر از ساکنان منطقۀ خودمختار باسک اسپانیا با ساختن یک زنجیرۀ انسانی به طول ۲۰۲ کیلومتر خواستار برگزاری رای‌گیری استقلال در این منطقه شدند.

این اقدام نمادین که از سوی گروه استقلال‌ طلب «Gure Esku Dago» برنامه‌ریزی شده بود، روز یکشنبه ۱۰ ژوئن با شرکت ۱۷۵ هزار نفر از ساکنان باسک همچنین شماری از سیاستمداران دو منطقۀ باسک و کاتالونیا برگزار شد.

زنجیرۀ انسانی از شهر سن سباستین در شمال باسک آغاز می‌شد و تا مقابل پارلمان منطقه‌ای در شهر بیتوریا، مرکز باسک ادامه می‌یافت.

این برنامه یک روز پس از آن اجرا شد که یکی از وزیران کابینۀ جدید اسپانیا پیشنهاد اصلاح قانون اساسی این کشور را با هدف حرکت به سمت مدل فدرالی به عنوان مدلی برای حل‌ و فصل بحرانهای سیاسیِ جدایی طلبانه در این کشور مطرح کرد.

زمزمه‌های استقلال‌ طلبی باسک در حالی شنیده می‌شود که اسپانیا به دلیل تقویت دیدگاههای استقلال‌ طلبانه در منطقه خودمختار کاتالونیا، سالی پرتنش را پشت سر گذاشته است.

در اکتبر سال ۲۰۱۷ میلادی در منطقه کاتالونیا همه‌پرسی استقلال برگزار شد و پس از آن دولت و پارلمان منطقه‌ای جدایی خود را از اسپانیا اعلام کرد؛ اقدامی که مخالفت شدید ماریانو راخوی، نخست وزیر وقت این کشور را در پی داشت.
به این ترتیب دادگاه قانون اساسی اسپانیا استقلال کاتالونیا را رد کرد، دولت منطقه‌ایِ کاتالونیا منحل شد و رهبران استقلال‌ طلب منطقه از جمله رئیس منطقۀ کاتالونیا به دادگاه اسپانیا فراخوانده شدند.

اکثریت ساکنان منطقۀ خودمختار باسک با وجود سطح بالایی از خودمختاری و همچنین داشتن زبان و فرهنگ مختص به خود، از استقلال این منطقه حمایت نمی‌کنند با این وجود معتقدند که باید به مردم حق رای دادن در موضوع استقلال داده شود.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.