خبر فوری

یمن؛ بحران اقتصاد و ارز معترضان را به خیابان‌های عدن کشاند

 نظرها
یمن؛ بحران اقتصاد و ارز معترضان را به خیابان‌های عدن کشاند
کپی رایت
عکس از رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

صدها یمنی در اعتراض به وضعیت اقتصادی و بحران ارز، روز یکشنبه در خیابان‌های شهر عدن در جنوب یمن، با آتش زدن لاستیک‌ها، خیابان‌های اصلی را مسدود کردند و باعث تعطیلی ادارات و فروشگاه‌ها شدند.

از زمان آغاز جنگ داخلی یمن در سال ۲۰۱۵ میان شبه نظامیان حوثی مستقر در صنعا با دولت عبد ربه منصور هادی مستقر در شهر عدن، پول رایج این کشور بیش از نیمی از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده‌ است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، افت شدید ارزش پول و کاهش ذخایر ارزی در یمن به افزایش قیمت برخی کالاهای اساسی و بحران بانک مرکزی این کشور برای پرداخت حقوق بخش‌های دولتی منجر شده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رویترز
معترضان به وضعیت اقتصادی و بحران ارز در شهر عدن؛ یمنرویترز

بازارهای شلوغ شهر عدن که معمولا رونق بسیاری دارد روز یکشنبه پس از فراخوان کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری جنوب برای نافرمانی مدنی، تعطیل شد.

در سال گذشته بانک مرکزی یمن با چاپ پول سعی در افزایش نقدینگی داشت اما با وارد شدن اولین سری پول‌های چاپ شده، ارزش پول رایج این کشور از ۲۵۰ ریال در ازای یک دلار به ۳۵۰ ریال رسید. در پایان سال گذشته قیمت دلار در یمن به ۴۴۰ ریال، در ماه ژانویه امسال به ۵۰۰ ریال رسید. اکنون هر دلار آمریکا در این کشور با قیمت ۵۵۰ ریال مبادله می‌شود.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.