خبر فوری

دیوان دادگستری اروپا: نمایندگان پارلمان ملزم به شفافیت مالی بیشتر نیستند

 نظرها
دیوان دادگستری اروپا: نمایندگان پارلمان ملزم به شفافیت مالی بیشتر نیستند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دیوان دادگستری اروپا با صدور حکمی اعلام کرد که پارلمان اتحادیه اروپا ملزم به انتشار اسناد هزینه‌های سالیانه ۷۵۱ نماینده خود که شامل مالیات نیز نمی‌شود، نیست.

این دادگاه سه سال قبل در پی شکایت ۲۹ روزنامه‌نگاری برگزار شده بود که خواستار اجازه دسترسی به اسناد مالی، بودجه و هزینه‌هایی بودند که نمایندگان پارلمان اروپا علاوه بر دستمزد خود دریافت می‌کنند.

این پرداخت‌های اضافی شامل کمک هزینه‌های عمومی، هزینه سفر، هزینه معاش روزانه و بودجه جذب نیروی انسانی می‌شود و پارلمان اتحادیه اروپا از دسترسی روزنامه‌نگاران به این اسناد ممانعت به عمل آورده بود.

دیوان دادگستری اروپا با رد شکایت این روزنامه‌نگاران، اسناد مورد درخواست آنان را «اطلاعات شخصی» نمایندگان دانست.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

روزنامه نگاران، حکم دادگاه را کپی کامل از دلایلی خواندند که پارلمان اتحادیه اروپا نیز برای ممانعت از دسترسی آنها به اسناد مالی ارائه کرده بود.

دستمزد نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا تقریبا ۱۰ هزار دلار است. آنان علاوه بر این در ماه ۵۲۰۰ دلار برای کمک هزینه‌های عمومی، نزدیک به ۵ هزار دلار برای هزینه‌ سفرها و سالیانه ۲۹ هزار دلار برای جذب کارکنان دریافت می‌کنند.

تحقیقات قبلی نشان می دهد که این کمک هزینه‌ها که از مالیات‌ها تامین می‌شود، ممکن است برای مواردی هزینه شود که از دید مالیات دهندگان قابل توجیه نباشد.

برای مثال چندین تن از نمایندگان لهستان، کمک هزینه نیروی انسانی را به افرادی پرداخت کرده‌اند که وجود خارجی ندارند و یا آن را صرف آرایشگر شخصی خود کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.