خبر فوری

یک مرد افغان‌تبار به اتهام جاسوسی برای ایران در آلمان دستگیر شد

 نظرها
یک مرد افغان‌تبار به اتهام جاسوسی برای ایران در آلمان دستگیر شد
کپی رایت
رویترز
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دادستانی فدرال آلمان اعلام کرد یک کارمند ارتش این کشور را به ظن جاسوسی برای سرویس اطلاعاتی ایران بازداشت کرده‌ است.

دفتر دادستانی فدرال روز سه‌شنبه ۱۵ ژانویه در بیانیه‌ای اعلام کرد که مقامات این سازمان یک فرد دوتابعیتی آلمانی-افغان به نام عبدالحمید. س را به اتهام «نقض قوانین حفاظتی» در ناحیه راینلاند در غرب این کشور بازداشت کرده است.

مطابق اعلام دادستانی، این فرد که به عنوان مترجم و مشاور فرهنگی برای نیروهای مسلح آلمان کار می‌کرده، اطلاعات را به سرویس‌های اطلاعاتی ایران می‌داده است.

وزارت دفاع آلمان این اتهامات را تایید کرده اما توضیح بیشتری در این خصوص نداده است.

وبسایت آلمانی اشپیگل آنلاین گزارش داده است که مظنون به اطلاعات طبقه‌بندی شده محرمانه شامل عملیات نیروهای آلمانی در افغانستان دسترسی داشته و برای سال‌ها از ارتش آلمان جاسوسی می‌کرده است.

مقامات آلمانی و اروپایی در ماه‌های گذشته نسبت به افزایش فعالیت‌های جاسوسی ایران هشدار داده‌اند. در ماه ژوئیه، سازمان اطلاعات داخلی آلمان گزارش داده بود که ایران توانایی‌های خود را در زمینه حملات سایبری گسترش داده و برای شرکت‌ها و موسسات تحقیقی آلمان خطر ایجاد کرده است.

وزارت خارجه آلمان در دسامبر ۲۰۱۷ ضمن احضار سفیر ایران در این کشور به وی هشدار داده بود که جاسوسی از نظر برلین «غیرقابل قبول» است. این اقدام وزارت خارجه آلمان به دنبال به اجرا در آمدن حکم محکومیت یک شهروند پاکستان به جرم جاسوسی برای ایران صورت گرفته بود.

پلیس آلمان همچنین در ژانویه سال گذشته اقدام به تفتیش منازل و دفاتر ۱۰ فرد مظنون به جاسوسی برای ایران کرده بود.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.