وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

بچه‌هایی که بعد از انقلاب به دنیا آمدند چه می‌خواهند؟

 نظرها
بچه‌هایی که بعد از انقلاب به دنیا آمدند چه می‌خواهند؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روایت بچه‌هایی که بعد از انقلاب ۵۷ در ایران دنیا آمده‌اند متفاوت است. با این حال کلید واژه مشترک همه آنها گله‌ از وضعیت اقتصادی و نیز این نکته است که آنها چندان علاقه‌ای به حرکت‌های تندروانه و انقلابی ندارند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس سراغ برخی جوانان ایرانی رفته و با آنها درباره مسائل و دغدغه‌هایشان حرف زده است. دختر جوان دانشجویی مقابل در دانشگاه تهران می‌گوید: «من و خیلی‌ از دوستانم می‌خواهیم از ایران برویم. هیچ کس نمی‌خواهد بماند. همه دنبال درخواست برای دکترا و بودجه گرفتن هستیم. البته آنهایی که می‌مانند شاید پدر پولدار و کارخانه‌داری دارند یا شغل خوبی.»

ژاپن هم می‌توانست مرگ‌ بر آمریکا بگوید

او همچنین اینطور ادامه داده: «ژاپن هم بعد از ماجرای هیروشیما می‌توانست با آمریکا قطع رابطه کند و مرگ بر آمریکا بگوید اما رابطه‌اش را حفظ کرد و استفاده‌اش را هم کرد. اما در ایران اینطور نبوده و آمریکا همیشه دشمن است.»

پسر جوان دیگری اما معتقد است مسائل معیشتی پیش رو در کشور ربطی به انقلاب ندارد، بلکه ریشه در برخی مسائل سیاسی و به ویژه تلاش آمریکا برای قدرت‌یابی در منطقه دارد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

کافه رفتن هم سخت شده

دختر جوان دانشجوی دیگری هم از وضعیت معیشتی گله دارد. می‌گوید: «جوری باید زندگی کنیم که زندگی بگذرد. هیچ تفریحی نداریم. حتی کافه رفتن هم سخت شده. پدرم جانباز است. از شرایط اقتصادی ناراحت است. او فکر می‌کرد اوضاع بعد از انقلاب برای عامه مردم بهتر شود که نشد. اسلام واقعی این چیزی که هست نیست. اصلا مردم اعتقادات‌شان شُل شده است.»

پسر جوان دیگری اما از اینکه ما در ایران به فن‌آوری ساخت موشک رسیده‌ خشنود است و تحریم‌ها را هم چندان جدی نمی‌داند. او می‌گوید: «سامانه موشکی و هسته‌ای ما امروز در جهان زبانزد همگان است. اقتداری که داریم مهم است. درست است می‌گویند تحریم کردند اما می‌ارزد. تمام انتخاب ما در حال حاضر مبتنی بر رای مردم است. قبل از انقلاب رای مردم اهمیت نداشت.»

از انقلاب هزار هدف داشتیم

پسر جوان دیگری هم که در یک کافه‌ کار می‌کند به خبرنگار آسوشیتدپرس گفته: «هدف‌مان از روز اول این بود که برسیم به اینجا که از آمریکا استقلال داشته باشیم. نه! هزار هدف دیگر داشتیم که همه آنها را فراموش کردیم و به همین هدف فکر می‌کنیم.»

یک جوان دیگر هم که همراه با دوستش در پارک نشسته و مشغول بازی با گربه‌ها هستند می‌گوید: «خیلی از خواسته‌های انقلابی ما برآورده نشد. ما انقلاب کردیم آن خواسته‌ها برآورده شود. اصلاحات بهتر از انقلاب است، در انقلاب همه چیز را از بیخ و بن نابود می‌کنیم، حتی چیزهای خوب را.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید