خبر فوری
This content is not available in your region

احضار بوریس جانسون به دادگاه به اتهام فریب مردم در جریان رفراندوم برکسیت

نظرها
احضار بوریس جانسون به دادگاه به اتهام فریب مردم در جریان رفراندوم برکسیت
کپی رایت
REUTERS/Darren Staples/File Photo
اندازه متن Aa Aa

بوریس جانسون، وزیر خارجه سابق بریتانیا و نامزد جانشینی ترزا می، نخست‌ وزیر این کشور، به دلیل اظهارات خود در جریان رفراندوم جدایی از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ به دادگاه احضار شده است.

قاضی دادگاه وست‌مینیستر لندن روز چهارشنبه ۲۹ مه اعلام کرد که آقای جانسون، شهردار سابق این شهر، باید در جلسه‌ای غیر‌علنی در خصوص موارد اتهامی در برابر این نهاد قضایی حاضر شود.

اتهامات به بوریس جانسون به ادعاهای او در جریان انتخابات رفراندوم خروج از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ و پس از آن بازمی‌گردد. آقای جانسون در آن زمان از هواداران برکسیت به شمار می‌رفت. بریتانیایی‌ها در آن انتخابات با ۵۲ درصد در مقابل ۴۸ درصد به خروج از اتحادیه اروپا رای دادند.

در کیفرخواست آمده است در برهه‌های زمانی بالا، «مشارالیه به طور مکرر دروغ گفته و افکار عمومی بریتانیا را با اعلام اینکه حق عضویت در اتحادیه اروپا برای این کشور هفته‌ای ۳۵۰ میلیون پوند هزینه دارد، گمراه کرده است.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

در جریان آن رفراندوم، حق عضویت بحث‌برانگیر هفته‌ای ۳۵۰ میلیون پوند در کانون تبلیغات هواداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا قرار داشت. قاضی، خانم مارگوت کلمن، با اعلام اینکه برای این ادعا سندی نیافته است، گفت باید آقای جانسون در جلسه شهود حضور پیدا کند و پس از آن پرونده روانه دادگاه خواهد شد.

وکلای بوریس جانسون در واکنش اولیه اظهار داشته‌اند که هیچ‌کدام از موارد اتهامی در زمان وکالت وی در مجلس یا در زمان تصدی شهرداری وی ایراد نشده‌اند و تنها در جریان مبارزات انتخاباتی و سیاسی گفته شده‌اند.

آقای جانسون هنوز اظهارنظری در این رابطه انجام نداده است.

بیشتر بخوانید:

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.