خبر فوری
This content is not available in your region

اردوغان: سامانه موشکی اس۴۰۰ را از روسیه خریده‌ایم و تحویل می‌گیریم 

نظرها
 اردوغان: سامانه موشکی اس۴۰۰ را از روسیه خریده‌ایم و تحویل می‌گیریم 
کپی رایت
عکس از رویترز
اندازه متن Aa Aa

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه می گوید آنکارا امیدوار است سامانه دفاع موشکی «اس-۴۰۰» را که قبلا از روسیه خریداری کرده است در ماه ژوئیه (تیرماه) تحویل بگیرد. رئیس جمهوری ترکیه خرید این سامانه موشکی از مسکو را «قطعی» توصیف کرد.

پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا هفته گذشته گفته بود واشنگتن طرح فروش جنگنده های «اف-۳۵» به آنکارا را در صورتی که ترکیه سامانه موشکی «اس-۴۰۰» را از روسیه خریداری کند لغو خواهد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه در واکنش به موضع آمریکا اعلام کرد که ترکیه هر کشوری که آنکارا را از طرح فروش جنگنده های «اف-۳۵» کنار بگذارد مورد بازخواست قرار خواهد داد.

آمریکا پیش از این تا پایان ماه ژوئیه (۹ مرداد) به ترکیه فرصت داده بود تا خرید سامانه دفاع موشکی «اس-۴۰۰» را لغو کند. واشنگتن بر این باور است که این سامانه با هواپیماهای رادارگریز «اف-۳۵» همخوانی ندارد.

ترکیه نیز تاکنون اعلام کرده است که قصد ندارد از خرید سامانه موشکی «اس-۴۰۰» صرف نظر کند. رجب طیب اردوغان پیش از این گفته بود ترکیه در صورتی پیشنهاد فروش سامانه دفاع موشکی پاتریوت آمریکا را در دستور کار قرار می دهد که شرایط فروش آن مانند شرایط پیشنهادی روسیه برای فروش سامانه موشکی «اس-۴۰۰» مناسب باشد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.