خبر فوری
This content is not available in your region

اتحادیه اروپا تحریم تسلیحاتی بلاروس را تمدید کرد

نظرها
اتحادیه اروپا تحریم تسلیحاتی بلاروس را تمدید کرد
کپی رایت  AP
اندازه متن Aa Aa

اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۷ فوریه ( ۲۸ بهمن) تحریم تسلیحاتی بلاروس را یک سال دیگر تمدید کرد.

در بیانیه صادره آمده است که این تحریم تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۱ پابرجا خواهد ماند، در همین حال که احکام ممنوعیت سفر و توقیف اموال چهار تبعه این کشور استقلال‌یافته از اتحاد جماهیر شوروی تمدید می‌شود.

بنابر بیانیه اتحادیه اروپا، تحریم‌های این اتحادیه تجارت آن دسته از تسلیحات و تجهیزات را شامل می‌شود «که می‌توانند برای سرکوب داخلی استفاده شوند».

چهار تبعه بلاروس که نامشان در فهرست تحریم‌ها آمده است متهم به دست داشتن در ربودن دو سیاستمدار اپوزسیون، یک تاجر و یک روزنامه‌نگار این کشور در سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ هستند.

تحریم‌های تحمیل شده از سوی اتحادیه اروپا بر بلاروس برای بار نخست در سال ۲۰۰۴ وضع شد و سپس در سال ۲۰۱۱ در واکنش به تخطی این کشور از استانداردهای بین‌المللی انتخاباتی در انتخابات ریاست‌جمهوری و گزارش موارد نقض حقوق بشر گسترش یافت.

شماری از این تحریم‌ها در سال ۲۰۱۵ و پس از عفو ده‌ها زندانی سیاسی از سوی الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس، لغو شده بودند.

الکساندر لوکاشنکو، که از سوی منتقدان اروپایی‌اش «آخرین دیکتاتور اروپا» خوانده می‌شود، برای ۲۶ سال است قدرت را در بلاروس در اختیار دارد.

بلاروس همواره از حمایت کاخ کرملین برخوردار بوده است و ولادیمیر پوتین بزرگترین متحد این کشور شرق اروپا به شمار می‌رود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.