وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

انفجار مرگبار در موگادیشو و در آستانه سفر رئیس جمهوری ترکیه به سومالی

 نظرها
انفجار مرگبار در موگادیشو و در آستانه سفر رئیس جمهوری ترکیه به سومالی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

انفجاری انتحاری در موگادیشو پایتخت سومالی جان دست کم پنج تن از جمله سه پلیس را گرفت.

این انفجار در آستانه سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به سومالی و در اطراف هتل محل برگزاری جلسه روز پنجشنبه هیات اعزامی ترک روی داده است.

مقامات سومالی گروه اسلامگرای شباب را عامل این بمبگذاری معرفی کرده اند.

رئیس جمهوری ترکیه با محکوم کردن این حادثه گفت: « اگر آنها می گویند به نام اسلام به این اقدامات دست می زنند. من مسلمانم و چنین چیزی در اسلام وجود ندارد. مسلمان دست به خودکشی نمی زند. او چه کسی را می کشد؟ مسلمانان دیگر را. اسلام چنین چیزی نیست. بشریت باید علیه یهودی ستیزی، اسلام هراسی، نژادپرستی تبعیض و حملات به ارزش های مقدس موضعی مشترک بگیرد.»

به گفته احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه بدون هیچ تغییری در برنامه سفر رئیس جمهوری کشورش، وی به سومالی خواهد رفت. نخست وزیر ترکیه گفت: «آنکارا در حال تحقیق درباره این موضوع است که آیا هدف بمبگذاران حمله به هیات ترک بوده یا خیر.»

ترکیه طی سال های اخیر تا حد زیادی روابطش با آفریقا را توسعه داده است. ترکیه در سال ۲۰۱۱ سفارتخانه خود را در سومالی که از سال ۱۹۹۱ درگیر ناآرامی و هرج و مرج است، گشود.