وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

آمریکا خواستار پایبندی نتانیاهو به راه حل دو کشور شد

 نظرها
آمریکا خواستار پایبندی نتانیاهو به راه حل دو کشور شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ایالات متحده آمریکا از نخست وزیر اسرائیل خواست تا به حمایت از راه حل ایجاد دو کشور فلسطینی و اسراییلی در کنار یکدیگر، پایبند باشد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در تماسی تلفنی به منظور تبریک پیروزی بنیامین نتانیاهو در انتخابات سراسری اسرائیل، یادآور شد که وی می تواند از این فرصت برای تاکید بر راه حل تشکیل دو کشور استفاده کند.

از سویی دیگر نخست وزیر اسرائیل در گفتگو با تلویزیون ان بی سی درباره روابط این کشور با ایالات متحده آمریکا گفت: «ما متحدیم. ما باید به یکدیگر مشاوره بدهیم و هیچ تحکم و تعیین تکلیفی درکار نیست جز صلح مبتنی بر مذاکره با همسایگانمان و حمایت میان متحدان. آمریکا هیچ متحد بهتری از اسرائیل ندارد و اسرائیل هم از آمریکا متحد بهتری ندارد.»

پیش از آن ایالات متحده آمریکا از عقب نشینی نخست وزیر اسرائیل از تعهد برای پیگیری و تلاش در مسیر تحقق راه حل تشکیل دو کشور انتقاد کرده بود. جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در این باره گفت: «ما باید ببینیم که چه سیاست و اولویت هایی نخست وزیر اتخاذ می کند. به طور حتم ما در موضع بازنگری در رویکردمان درباره تعهداتی که اسرائیل پیش از این پذیرفته بود و حال نخست وزیر از آن عقب نشینی کرده است، هستیم.»

پیش از برپایی انتخابات پارلمانی اسرائیل، آقای نتانیاهو گفته بود که در صورت پیروزی،طرح تشکیل کشور مستقل فلسطین تحقق نمی یابد. این گفته واکنش های بسیاری را در پی داشت. راه حل تشکیل دو دولت برای پایان منازعات دولت اسرائیل و فلسطینی ها، سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا در منطقه است.