خبر فوری
This content is not available in your region

فرانسه درباره شنود مقامات این کشور از سفیر آمریکا توضیح خواست

نظرها
euronews_icons_loading
فرانسه درباره شنود مقامات این کشور از سفیر آمریکا توضیح خواست
اندازه متن Aa Aa

مقامات فرانسوی شنود شدن تروریستها را مجاز می دانند اما از اینکه ایالات متحده آنها را به عنوان دوست و متحدشان شنود کرده، گلایه دارند. ایالات متحده می گوید که گروههای تروریستی بسیاری در فرانسه حضوری دایمی دارند و شنود مقامات فرانسوی می توانسته آنها و مردم فرانسه را از گزند دور نگه دارد.

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه که از احضار سفیر آمریکا در این کشور خبر داده، از رفتار متحدان آمریکایی اظهار شگفتی کرد. او دراین باره گفت: «تا جایی که می دانم، ما ممکن است مکالمات تروریستها را شنود کنیم. اما این هیچ ربطی به شنود گفتگوهای متحدان و دوستان ندارد. من از سفیر ایالات متحده در فرانسه خواستم که هرچه سریعتر در مورد این رفتار به ما پاسخ بدهد.»

روز چهارشنبه، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت: «روشن است که تهدیدها و خطرات تروریسم همیشه در فرانسه وجود دارد. این چیزی است که مردم و دولت فرانسه را تهدید می کند و ما خرسندیم از اینکه با آنها متحد هستیم، روابط ویژه ای داریم و با قابلیت های منحصر به فرد خودمان، از آنها حفاظت و حمایت می کنیم.»

فرانسه و ایالات متحده سالهاست که روابط نزدیکی دارند و روسای جمهوری پیشین و کنونی دو کشور، در موارد بسیاری هم پیمان و متحد بوده اند. اکنون اسناد ویکی لیکس حاکی است که ژاک شیراک، نیکلا سارکوزی و رییس جمهوری کنونی فرانسوا اولاند، طی مدتی طولانی توسط آمریکا شنود می شده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.