خبر فوری

نشست رهبران دو کشور چین و تایوان و نگرانی ها نسبت به آینده سیاسی تایپه

 نظرها
نشست رهبران دو کشور چین و تایوان و نگرانی ها نسبت به آینده سیاسی تایپه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

هفته آینده نشستی تاریخی رهبران دو کشور چین و تایوان برگزار خواهد شد.

دیدار حساس آنها که به میزبانی سنگاپور برگزار می شود، برای اولین بار در تاریخ تاسیس تایوان و از زمان جدایی این کشور از جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹ میلادی روی می دهد.

بنا بر اعلام مقامات دو کشور، قرار نیست در دیدار شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین و همتای تایوانی او، مااینگ جیو تصمیم ویژه ای درباره خط مشی سیاسی دو کشور اتخاذ شود.

سینگ یونگ چان، رئیس دفتر رئیس جمهوری تایوان می گوید: «هر دو رئیس جمهوری درباره موضوعاتی همچون تقویت صلح بین دو کشور و حفظ وضع موجود به تبادل نظر خواهند پرداخت. در جریان این ملاقات هیچ توافقی امضا نخواهد شد و آنها هیچ کنفرانس خبری مشترکی نیز نخواهند داشت.»

پکن همواره تایوان را بخشی از قلمرو خود دانسته و با هرگونه تلاش این کشور برای رسیدن به استقلال کامل مقابله کرده است.

انتشار خبر این دیدار، اعتراضاتی را در داخل تایوان به همراه داشته است. کمتر از سه ماه تا برگزاری انتخابات در تایوان باقی مانده است. انتخاباتی که بنا بر نظرسنجی ها به احتمال زیاد نامزد اپوزیسیون دولت کنونی در آن پیروز خواهد شد. به همین دلیل به گفته منتقدان دولت، نشست هفته آینده با این هدف انجام خواهد شد که رئیس دولت کنونی بتواند حمایت چین را در انتخابات پیش رو به نفع خود جلب کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.