وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

بلاتر: تا کنون هرگز رشوه نداده ام

 نظرها
بلاتر: تا کنون هرگز رشوه نداده ام
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

با تصمیم فیفا سپ بلاتر و میشل پلاتینی، دو تن از متنفذترین مدیران فوتبال به مدت هشت سال از هرگونه فعالیت مرتبط با فوتبال در سطوح ملی و بین المللی محروم شده اند.

هر دوی این افراد به فساد مالی متهم هستند، با این وجود وکلای این دو امیدوارند که بتوانند در مرحله تجدید نظر رای فیفا را تغییر دهند. سپ بلاتر در واکنش به تصمیم فیفا گفت: «اتهام رشوه کاملا بی اساس است و من اطمینان دارم که این حکم در مراحل بعدی دادرسی و دادگاه داوری تغییر خواهد کرد چون به هیچ عنوان واقعیت ندارد. من هرگز و هرگز در زندگی برای دریافت چیزی پیشنهاد پرداخت پول نداده ام.»

تصمیم فیفا واکنش های متفاوتی را میان اهالی فوتبال برانگیخت. تعدادی از صاحبنظران معتقدند اگرچه انتقادات زیادی متوجه بلاتر بود، اما حکم مشابه برای پلاتینی سنگین به نظر می رسد. در همین رابطه دیوید برن استاین از مدیران فوتبال انگلستان می گوید: «شکی نیست که بلاتر بر یک سازمان فاسد ریاست می کرد، اما کارنامه پلاتینی کاملا متفاوت است، اما تا کنون مواضع محکمی داشته، تا جایی که من می دانم اتحادیه فوتبال اروپا یک سازمان سالم است.»

به گفته فیفا، سپ بلاتر در سال ۲۰۱۱ یک میلیون و هشتصد هزار یورو به پلاتینی پرداخت کرده که هیچ توجیه قانونی نداشته است. در مقابل این دو می گویند مبلغ مورد ادعا حق مشاوره هایی بود که پلاتینی در سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲ میلادی به بلاتر ارایه کرده بود.