خبر فوری

کشف شبیه ترین سیاره به زمین، در همسایگی خورشید

 نظرها
کشف شبیه ترین سیاره به زمین، در همسایگی خورشید
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تیمی متشکل از پژوهشگران بین المللی از کشف شبیه ترین سیاره به زمین خبر دادند. این سیاره در حال چرخش در مدار نزدیکترین ستاره ای (پروکسیما قنطورس) است که در همسایگی خورشید قرار دارد.

تیم دوزیو، مدیر رصدخانه جنوبی اروپا روز چهارشنبه در مونیخ ضمن معرفی سیاره «پروکسیما ب» Proxima b به خبرنگاران گفت این کشف می تواند به ما کمک کند تا سیارات بیشتری را که امکان ادامه حیات در آنها وجود دارد، در جهان پیدا کنیم.

او افزود: «این سیاره، ویژه است زیرا مانند زمین یک سیاره سنگی است. این سیاره در یک منطقه قابل سکونت واقع است که در آن آب بصورت مایع وجود دارد. یعنی دستکم ما می دانیم ممکن است در آنجا نیز فرایندی برای خلق زندگی وجود داشته باشد؛ همانطور که چنین فرایندی در زمین ما وجود داشت. چنانچه چنین چیزی در تمام کهکشان راه شیری شایع باشد آنگاه این سوال مطرح می شود که آیا ممکن است جای دیگری در جهان و در سیاره ای دیگر، زندگی وجود داشته باشد؟ این می تواند بزرگترین کشف تمام دورانها باشد.»

کشف سیاره «پروکسیما ب» به کمک تلسکوپ رصدخانه شیلی امکان پذیر شده است. این سیاره جرمی شبیه به جرم زمین دارد و فاصله آن تا خورشید ۴.۲ سال نوری است. هر سال نوری ۹.۴۶۱ میلیارد کیلومتر است.

سال گذشته نیز سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) از کشف سیاره ای# خبر داد که اگرچه بسیار شبیه به زمین بود اما در فاصله ۱۴۰۰ سال نوری از زمین قرار داشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.