خبر فوری

واکنش ها در تیمبوکتو نسبت به محکومیت عضو سابق شبه نظامیان اسلامگرای مالی

 نظرها
واکنش ها در تیمبوکتو نسبت به محکومیت عضو سابق شبه نظامیان اسلامگرای مالی
اندازه متن Aa Aa

رای دادگاه بین المللی کیفری لاهه مبنی بر محکومیت عضو سابق شبه نظامیان اسلامگرای مالی به نه سال حبس واکنش های مختلفی را در تیمبوکتو، پایتخت به همراه داشت.

دیوان لاهه احمد فقی مهدی را در مورد تخریب مکان های مقدس مسلمانان مجرم شناخت. عده ای خواهان بخشش او هستند و عده ای دیگر نیز این حکم را برای حفظ میراث فرهنگی مناسب ارزیابی کرده اند.

رئیس برنامه فرهنگی و ناظر یونسکو بر بازسازی بناهای آسیب دیده تیمبوکتو در این باره گفت: «دادگاه تنها به دنبال محکوم کردن احمد فقی نبود بلکه می خواست مردم را متوجه این موضوع بکند که درست مثل وقتی که آدم می کشید اگر میراث فرهنگی را هم از بین ببرید محکومیت و مجازات در انتظارتان است. این مهمترین پیامی بود که ما دریافت کردیم.»

احمد فقی مهدی در راس یک گروه از شبه نظامیان اسلامگرای تندور«انصارالدین» در بهار سال ۲۰۱۲ طی حمله ای ۱۰ زیارتگاه مسلمانان را در تیمبوکتو تخریب کرده. از این مجموعه ۹ تای آنها در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده بودند. بیشتر بناهای تخریب شده مربوط به قرن چهاردهم میلادی است.

این نخستین بار است که تخریب آثار فرهنگی در دادگاه بین المللی کیفری بعنوان جنایت جنگی شناخته می شود. متهم پیشتر در ماه اوت ضمن اعتراف به جرم خود، اظهار پشیمانی و درخواست بخشش کرده بود.

از نظر اسلامگرایان تندرو مقبره ها و زیارتگاه ها نماد کفر و بت پرستی اند و باید تخریب شوند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.