خبر فوری

ضیافت شام با کتاب آشپزی سالوادور دالی

ضیافت شام با کتاب آشپزی سالوادور دالی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کتاب آشپزی سالوادور دالی، نقاش معروف اسپانیا که اولین بار سال ۱۹۷۳ منتشر شد با ویراستاری جدید به بازار آمده است. کتاب «ضیافت شام» (Les Diners de Gala) این نقاش سرشار از تصاویر، ایده ها و دستورهای غذایی مجلل، خیال گونه و اروتیک است.

گروهی از آشپزهای چند ستاره در مراسمی در بارسلون برخی از دستورهای پخت او را انجام دادند. آیا پخت غذای سالوادور دالی مانند شاهکارهای او فراواقعی است؟ سرجیو هومادا، سرآشپز اسپانیایی در بارسلون می گوید: «این دستورهای غذایی واقعا سوررئال نیستند. بیشتر آنها را می توانی بپزی. فکر می کنم جنبه سوررئال آنها این است که این روزها کسی آنها را درست نمی کند. این دستورها را در رستورانها پیدا نمی کنید چون از مد افتاده و یا قدیمی هستند. ولی تهیه غذا از روی آنها سخت نیست.»

کتاب در دوازده فصل، شامل ۱۳۶ دستور پخت غذا است. نقاش اسپانیایی در زندگینامه خود به نام «زندگی پنهانی سالوادور دالی» گفته است آشپز شدن رویای اولیه او بوده است. مونتسه آگور، مدیر موزه دالی در «فیگوئرس» (Figueres)، زادگاه نقاش سوررئالیست با اشاره به ارتباط غذا و هنر از دید دالی و همچنین تکرار مضمون غذا در آثار او می گوید: «دالی می گفت فیلسوفانه ترین اندام بدن انسان، آرواره است. او غذا را با تکامل خودش هماهنگ می دید و از عمل خوردن، تعریفهای متفاوتی از جمله اروتیک، محافظه کار و یا سادیستی ارائه می داد. او هنر آشپزی یا گاسترونومی را با تاریخ هنر در ارتباط می دانست.»

کتاب آشپزی سالوادور دالی توسط انتشارات معروف «تاشن» در شهر کلن آلمان دوباره ویراستاری و به بهای ۵۰ یورو در زبانهای مختلف منتشر شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.