وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

برکسیت؛ جدال لفظی وزرای خارجه فرانسه و بریتانیا

 نظرها
برکسیت؛ جدال لفظی وزرای خارجه فرانسه و بریتانیا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در فاصله چند هفته مانده به شروع مذاکرات برکسیت جدال لفظی میان سیاستمداران اروپایی وارد مرحله تازه ای شده است.

ژان مارک ارو، وزیر خارجه فرانسه در پاسخ به بوریس جانسون، همتای بریتانیایی خود گفت: «نمی توان فقط امتیاز گرفت و بهترین ها را سوا کرد. وقوع این اتفاق به معنی پایان اروپاست. حرف من به معنی مجازات بریتانیا نیست. همتای بریتانیایی من دیروز بحث مجازات را مطرح کرده است. باید بگویم کسی حرفی درباره مجازات بریتانیا نزده است. سیاست فرانسه مجازات کشوری نیست.»

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا در سفرش به هند، فرانسه را به داشتن سیاستی خصمانه نسبت به کشورش متهم کرد.

او اظهار داشت: «اگر آقای اولاند می خواهد هر کسی را که قصد فرار دارد مجازات کند، داستان می شود مثل فیلم های که درباره جنگ جهانی دوم ساخته شده است. این نه مسیر درستی برای ادامه همکاری هاست و نه به سود دوستان و هم پیمانان ماست.»

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا هم با حضور در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سیاستهای دولتش را تشریح کرد.

او گفت: «تغییرات اساسی در انتظار بریتانیاست. این موضوع نشان می دهد که مذاکرات دشواری خواهیم داشت. ما نقش تازه ای در جهان ایفا خواهیم کرد. به سود بریتانیاست که اتحادیه اروپا موفق باشد.»

دادگاه عالی بریتانیا سه شنبه هفته آینده نظر نهایی خود را درباره نقش پارلمان این کشور در مذاکرات برکسیت اعلام خواهد کرد. خانم می، مخالف نقش آفرینی پارلمان در مذاکرات است.