خبر فوری

گسترش روابط تجاری ژاپن و اروپا؛ انتقاد بی سابقه توسک از دولت ترامپ

 نظرها
گسترش روابط تجاری ژاپن و اروپا؛ انتقاد بی سابقه توسک از دولت ترامپ
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اتحادیه اروپا درست یکروز قبل از دیداررهبران کشورهای گروه بیست در هامبورگ میزبان نخست زیر ژاپن شینزو آبه بود.

آقای شینزو در بروکسل با رئیس شورا و کمیسیون اتحادیه اروپا، دونالد توسک و ژان کلود یونکر دیدار کرد.

نخست وزیرژاپن اعلام کرد که در این دیدار درباره انعقاد یک قرارداد مهم تجاری بین اتحادیه اروپا و ژاپن، طرفین به توافق رسیده اند. او در بروکسل باردیگر بر اهمیت پیمان اقتصادی TPP، پیمانی میان کشورهای اقیانوس آرام که ایالات متحده پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ از آن خارج شده است تاکید کرد.

شینزو آبه گفت: «متاسفانه، درباره این پیمان اقتصادی باید گفت که آمریکا از عضویت آن خارج شده است. همزمان ژاپن و کشورهای عضو اتحادیه اروپا برسر یک قرارداد مهم تجاری به توافق رسیده اند. اطمینان دارم که این قرارداد مشترک با اروپا می تواند تاثیری مثبت روی پیمان تی پی پی داشته باشد.»

سیاست های اقتصادی محافظه کارانه دونالد ترامپ عاملی شده است تا ژاپن بیش از گذشته به تقویت و گسترش روابط خود با اروپا تلاش کند. برای دونالد توسک گسترش روابط اتحادیه اروپا و ژاپن نمونه موفق قراردادهای آینده است.

رئیس شورای اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری با انتقاد بی سابقه از دولت آمریکا گفت: «در حالیکه بسیاری قصد بازگشت به دوران انزوا و ملی گرایی و در نهایت ترس از فروپاشی را دارند ما نشان می دهیم که نیازی نیست صدسال به عقب بازگردیم.»

برای دبیرکل اتحادیه های خدمات دولتی با وجود افزایش و گسترش قرادادهای مشترک اقتصادی باید نگران حذف سرویس و خدمات دولتی در اروپا هم شد.

پنی کلارک می گوید: «باید حواسمان باشد در زمینه های حساس از جمله بهداشت و تامین اجتماعی، تعلیم و تربیت و نیازهای اولیه مانند انرژی مانند آب شرب وارد بازیهای خطرناک حذف سرویس و خدمات دولتی نشویم. باید قوانینی تنظیم کنیم که روی این موضوعات نظارت دارند.»

تا پایان هفته قرارداد مشترک بین ژاپن و اتحادیه اروپا به امضا می رسد. طی این قرارداد قوانین صادرات و واردات تسهیل می شوند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.